Kategorie
Zobacz również tu
-
Ceny zbóż w kraju (8.12.2024)
2024-12-17
Poznaj produkty
-
SILOSY
2011-05-25 -
Stord E2K-FC10MC1
2020-02-07 -
Części do modernizacji opryskiwaczy
2016-02-11 -
Mulczery leśne ORSI WPKM-C
2015-03-11
Ministerstwo Rozwoju o CETA: Ryzyka w sektorze rolnym są niewielkie. W umowie zabezpieczono interesy rolników
CETA (Comprehensive Economic Trade Agreement), czyli Całościowe Gospodarcze i Handlowe Porozumienie to umowa o wolnym handlu UE z Kanadą. W imieniu państw członkowskich UE negocjacje prowadziła Komisja Europejska. Umowa CETA zakłada szeroką liberalizację handlu większością towarów i usług, zapewnienie dostępu do sektora zamówień publicznych i wzajemną ochronę inwestycji. Prezentujemy materiał przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju, w którym omówiono korzyści wynikające z przyjęcia CETA oraz "obalono mity" związane z porozumieniem.
MIT
Zapisy CETA będą pozwalały pozwać kraje, które m.in. wprowadzą podatek bankowy czy zdecydują podwyższyć płacę minimalną.
Odpowiedź
CETA zawiera wyraźne potwierdzenie prawa państwa do regulacji i wytyczne dla sądu inwestycyjnego, że regulacje przyjęte w celu realizacji polityk publicznych nie mogą być podstawą roszczeń inwestorów, nawet jeśli negatywnie wpływają ich inwestycje. Ewentualne skargi tego typu powinny być odrzucane automatycznie przez sąd inwestycyjny, który będzie powołany w oparciu o CETA.
MIT
Umowa CETA osłabi unijną zasadę ostrożności, jedno z największych osiągnięć wspólnoty europejskiej. Dzięki tej zasadzie na rynek nie trafiają potencjalnie szkodliwe substancje.
Odpowiedź
Zasada ostrożności jest częścią traktatowego prawa UE i nie jest podważana. Potwierdzą to także przyszłe zapisy tekstu wspólnej deklaracji UE-Kanada i deklaracji KE, które będą stanowiły wiążącą interpretację niektórych postanowień CETA. W tej deklaracji Strony jeszcze raz wyjaśniają, że nie ma mowy o obniżeniu unijnych standardów.
Co dalej?
Umowa ma być formalnie zaakceptowana przez ministrów ds. handlu 18 października, kiedy Rada do Spraw Zagranicznych (Rada FAC – Foreign Affairs Council, zajmująca się stosunkami zewnętrznymi UE, wjej skład wchodzą ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich UE) w Luksemburgu przyjmie decyzje umożliwiające jej podpisanie (decyzje ws. podpisania, tymczasowego stosowania i zawarcia umowy).
Podpisanie CETA zostało zaplanowane na 27 października br. podczas szczytu UE – Kanada.
CETA jest umową mieszaną, to znaczy, że parlamenty narodowe będą mieć prawo do jej oceny w procesie ratyfikacji i będą miały decydujący udział we wprowadzaniu jej w życie. Tymczasowe stosowanie może rozpocząć się po podpisaniu umowy i będzie funkcjonować do ratyfikacji CETA przez wszystkie Państwa Członkowskie UE, co może trwać kilka lat. Sprzeciw któregokolwiek z Państw Członkowskich lub Parlamentu Europejskiego powoduje, że umowa nie wchodzi w życie a tymczasowe stosowanie zostaje anulowane.
Po podpisaniu, a przed pełnym wejściem w życie umowy, CETA będzie obowiązywać tylko w części handlowej, która pozostaje zakresie unijnych kompetencji.
Z tymczasowego stosowania wyłączone zostaną kwestie dotyczące ochrony inwestycji i sądu inwestycyjnego, ponieważ należą one do kompetencji państw członkowskich.