Kategorie
Zobacz również tu
-
Stosuj bezpiecznie środki ochrony roślin
2024-11-18 -
Wrześniowy skup mleka
2024-11-18 -
Ceny serów w Polsce (3.11.2024)
2024-11-18
Poznaj produkty
-
Pojedynczy pas MC 780S DEWULF
2020-10-07 -
ZETOR PROXIMA
2014-10-03 -
Kocioł EG PELLET MINI 16 KW
2020-05-18
LP: Realizacja odszkodowań dla rolników to konieczność zatrudnienia 400 osób i wypłaty 200 mln zł odszkodowań
Trwają prace nad rządowym projektem nowelizacji prawa łowieckiego. Wśród wielu zmian dotyczących zasad dzierżawienia obwodów łowieckich, sporządzania planów łowieckich czy wykonywania polowań, znalazły się też takie, które dotyczą systemu odszkodowań dla rolników za szkody wyrządzane w uprawach przez zwierzęta łowne (łosie, jelenie daniele, sarny, dziki).
Nawet 200 mln zł
Zaproponowane przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi zmiany nakładają na Lasy Państwowe obowiązek wypłacania odszkodowań łowieckich w zakresie, w jakim obciążają one dziś Skarb Państwa. Jednocześnie zlikwidowany ma zostać obecny Fundusz Odszkodowawczy, co oznacza że wypłaty te LP musiałyby realizować z własnych środków. Co prawda, dzierżawcy obwodów łowieckim mieliby wpłacać Lasom na poczet rekompensat zryczałtowane kwoty, ale nie ma najmniejszej wątpliwości, że nie wystarczą one na zaspokojenie roszczeń poszkodowanych rolników.
Ustawodawca nie przewidział w takiej sytuacji uzupełniających dotacji z budżetu. Według szacunków, uwzględniając nie tylko wypłaty za szkody łowieckie, ale też koszty szacowania szkód, czym również leśnicy mieliby się zająć (dziś robią to sami myśliwi), oznaczałoby to dla LP dodatkowe obciążenie w wysokości 150-200 mln zł rocznie.
Tymczasem zgodnie z ustawą o lasach, LP prowadzą działalność na zasadzie samodzielności finansowej i pokrywają koszty działalności z własnych przychodów (art. 50 ust. 1). Przerzucanie na samofinansujący się podmiot kolejnych obowiązków spoczywających z zasady na Skarbie Państwa budzi daleko idące wątpliwości leśników.
Czytaj dale na następnej stronie...