| Autor: redakcja3

Emerytury rolnicze a zaprzestanie działalności

Zgodnie z obowiązującymi przepisami przekazanie gospodarstwa rolnego jest warunkiem wypłaty części uzupełniającej emerytury rolniczej, okresowej emerytury rolniczej lub renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy oraz jednym z warunków przyznania prawa do wcześniejszej emerytury rolniczej.

Emerytury rolnicze a zaprzestanie działalności
Zarząd Krajowej Rady Izba Rolniczych wystąpił do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o zainicjowanie zmiany przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników w tym zakresie, które gospodarze uważają za krzywdzące.

W odpowiedzi resortu rolnictwa zamieszczonym przez Zachodniopomorską Izbę Rolniczą możemy przeczytać, że: „reforma systemu ubezpieczenia społecznego rolników jest przewidziana w Planie prac legislacyjnych Rządu. Jednakże termin opracowania koncepcji tej reformy uwarunkowany jest wprowadzeniem rozwiązań w zakresie powszechnej rachunkowości w rolnictwie i opodatkowania przychodów z działalności rolniczej. Zakłada się bowiem, że docelowy system opłacania składek ubezpieczeniowych rolniczych będzie oparty na dochodowości prowadzonej działalności rolniczej, a nie jak obecnie na wielkości gospodarstwa rolnego. Konsekwencją takich zmian w oskładkowaniu będą zmiany w zakresie ustalania emerytur rolniczych. Jednakże na dzień dzisiejszy nie jest możliwe do określenia jaki kształt przyjmą przyszłe rozwiązania w tym zakresie. (…) trwają prace analityczno-studyjne nad opracowaniem koncepcji reformy systemu ubezpieczenia społecznego rolników niezależnie od faktu oczekiwania na opracowanie koncepcji reformy podatkowej w rolnictwie, nad którą pracuje Minister Finansów. (…) założenia do przyszłej reformy systemu ubezpieczenia społecznego rolników poddane będą publicznej debacie, także z partnerami społecznymi, jeszcze zanim przyjmą kształt projektu ustawy. Obecnie nie przewiduje się natomiast wprowadzenia incydentalnych zmian do systemu ubezpieczenia społecznego rolników”.


Tagi:
źródło: