Polska zaliczana jest do wiodących producentów indyków w Unii Europejskiej.
W 2021 r. była drugim, po Niemczech producentem tego asortymentu. Mięso indycze jest najmniej kaloryczne ze wszystkich gatunków mięsa drobiowego. Posiada cenione właściwości dietetyczne – zawiera magnez, fosfor, nieznaczne ilości witamin z grupy B oraz witaminę PP. Ponadto ma bardzo delikatną strukturę i niską zawartość tłuszczu śródmięśniowego.
Krajowa produkcja mięsa indyczego kształtuje się w granicy około 360–406 tys. ton i skoncentrowana jest przede wszystkim w woj. warmińsko-mazurskim i wielkopolskim, na które w sumie przypada około 57% pogłowia indyków, a także w woj. lubuskim - 15% i mazowieckim - 10%.
Pod kątem wolumenu mięso indycze, zaraz po mięsie z kurcząt, stanowi 13% udział w strukturze polskiego wywozu mięsa drobiowego. W 2022 r. za granicę sprzedano 202 tys. ton mięsa indyczego.
Największymi odbiorcami były kraje UE, m.in.: Niemcy - 67 tys. ton i 33%, Hiszpania - 20 tys. ton i 10%, Czechy - 13 tys. ton i 7%, Włochy i Francja - po 9 tys. ton i po 5%. Poza UE mięso indycze wysyłano zwłaszcza do Wielkiej Brytanii - 10 tys. ton i 5% i Republiki Demokratycznej Konga - 6 tys. ton i 3%.
źródło: Gospodarz.pl/KOWR foto:
Gospodarz.pl