| Autor: redakcja1

Wysoka produkcja mięsa drobiowego w Polsce

Zakłady przemysłu drobiarskiego zatrudniające 50 i więcej stałych pracowników, wytworzyły w październiku 2015 r. 201 tys. ton mięsa drobiowego - poinformował Grzegorz Dybowski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Wysoka produkcja mięsa drobiowego w Polsce

Produkcja drobiu

W związku z tym, jest to wynik rekordowo wysoki, tj. większy o 16,9% niż przed miesiącem i o 12,3% niż przed rokiem. Produkcja przemysłowa mięsa drobiowego w dużych zakładach wzrosła w czasie dziesięciu miesięcy br. o 134 tys. ton - 8,3% w porównaniu z takim samym okresem przed rokiem.

Handel drobiem

W czasie dziewięciu miesięcy 2015 r. wysłano za granicę o 14,6% - 75 tys. ton więcej mięsa drobiowego niż w roku poprzednim, co stanowiło 34% przemysłowej produkcji drobiu wytwarzanej w średnich i dużych zakładach.
 
Przywóz mięsa drobiowego zmalał w tym czasie o 4,6% - 1,3 tys. ton. W październiku br. sprzedaż zagraniczna wzrosła o 3,7% w odniesieniu do analogicznego miesiąca 2014 roku i aż o 14% w stosunku do września. Wwóz był z kolei o 5,6% niższy. Eksport był zatem w dalszym ciągu głównym czynnikiem sprawczym rozwoju produkcji. Przy czym postępuje korzystna dla eksporterów dywersyfikacja rynków zbytu.

Ceny drobiu

Z danych zebranych przez Dybowskiego wynika, w listopadzie br. cena skupu kurcząt zmalała do 3,32 zł/kg, czyli o 4,3% w ujęciu do poprzedniego miesiąca i w porównaniu z poziomem notowanym dwanaście miesięcy wcześniej. Za indyki rzeźne uzyskiwano w skupie 5,97 zł/kg, a zatem mniej o 0,2% niż przed miesiącem i o 2,1% niż przed rokiem. Ceny zbytu otrzymywane przez ubojnie przemysłowe za tuszki kurcząt zmalały o 0,9%, a za tuszki indyków o 4,9% w stosunku do listopada poprzedniego roku.
 
Korzystne relacje cen polskiego i unijnego drobiu na jednolitym rynku europejskim jeszcze się poprawiły. W październiku br. ceny sprzedaży mięsa kurcząt w Unii Europejskiej o 49,4% przewyższały polskie ceny wyrażone w euro. Przed rokiem były większe o 47,6%. Cena sprzedaży kurcząt w UE-28 zwiększyła się w tym czasie o 1,2%, podczas gdy cena polska zmniejszyła się o 0,1%. Obnizka cen sprzedaży drobiu notowano w Niemczech, Węgrzech, Czechach i w Holandii, przy czym w Czechach ceny drobiu spadły aż o 18,2%, a we Francji i w Hiszpanii ceny wzrosły.
Konsumpcja drobiu
W pierwszym kwartale 2015 r. spożycie mięsa drobiowego w gospodarstwach domowych było o 3,4% wyższe niż przed rokiem, a wędlin drobiowych zmalała o 10%. Przyczyniły się do tego zmiany cen detalicznych produktów drobiarskich. W drugim kwartale bezpośrednia konsumpcja mięsa drobiowego była podobna jak w roku poprzednim, ale o 2% niższa niż w pierwszych trzech miesiącach br. Spożycie wędlin drobiowych zmniejszyło się o 5,5% zarówno w odniesieniu do poprzedniego roku, jak i kwartału.


Tagi:
źródło: