Ceny jaj w Polsce
Co istotne, w marcu br. tygodniowa dynamika zmian cen jaj konsumpcyjnych była znacznie mniejsza niż w lutym, kiedy to ceny z tygodnia na tydzień zmieniały się o kilkanaście procent.
Potaniały również jaja przemysłowe, ich ceny w pierwszych trzech tygodniach marca br., w porównaniu z lutym br. obniżyły się o 5,6%, a w relacji rocznej były o 3,3% niższe.
Należy jednak zauważyć, że od początku 2017 r. do trzeciego tygodnia marca, średni poziom indeksu cen jaj konsumpcyjnych BGŻ BNP Paribas był o 2,9% wyższy niż w analogicznym okresie przed rokiem. Może to oznaczać, że niższy rok do roku poziom indeksu cen jaj w marcu br. wynika z późniejszej niż w 2016 r. daty Świąt Wielkanocnych. W 2014 r., kiedy Wielkanoc przypadła na 20 kwietnia, to poziom indeksu cen jaj BGŻ BNP Paribas w pierwszych trzech tygodniach marca tego roku były o 2,5% niższy od notowanego w lutym 2014 r.
Ceny jaj w UE
Natomiast, według danych Komisji Europejskiej, w pierwszych dwóch tygodniach marca 2017 r. średnia cena jaj konsumpcyjnych (w kategorii L i M) w UE wyniosła 125,99 EUR/100 kg i była o 3,3% wyższa niż w lutym br. Jak zauważa Paweł Wyrzykowski, ekspert rynków rolnych BGŻ BNP Paribas, wśród siedmiu największych producentów jaj w UE, spadki cen w tym okresie (o 10,6%) zanotowano jedynie w Polsce.
W Niemczech ceny jaj konsumpcyjne (w kategorii L i M) wzrosły o 15,8%, w Hiszpanii zwiększyły się o 12,6%, we Francji o 6,3% a w Holandii o 6,2%.