| Autor: redakcja1

ARiMR przypomina zasady dotyczÄ…ce rejestracji drobiu

Osoby, które utrzymują drób wyłącznie na własne potrzeby, nie muszą go rejestrować.

ARiMR przypomina zasady dotyczÄ…ce rejestracji drobiu

Przypominamy, że aby zarejestrować hodowlÄ™ drobiu w ARiMR, najpierw trzeba uzyskać numer zatwierdzenia (Weterynaryjny Numer Identyfikacyjny) nadawany przez Powiatowego Lekarza Weterynarii. Jeżeli lekarz uzna, że hodowla nie speÅ‚nia warunków do przyznania jej numeru WNI np. jest zbyt maÅ‚a, wówczas nie nada go. To oznacza, że taka hodowla nie zostanie zarejestrowana w systemie IRZ prowadzonym przez ARiMR.
 
Podstawa prawna

RozporzÄ…dzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie przenoÅ›nych chorób zwierzÄ…t oraz zmieniajÄ…ce i uchylajÄ…ce niektóre akty w dziedzinie zdrowia.

RozporzÄ…dzenie wykonawcze Komisji (UE) 2022/1345 2022/1345 z dnia 1 sierpnia 2022 r. ustanawiajÄ…ce zasady stosowania rozporzÄ…dzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do rejestracji i zatwierdzania zakÅ‚adów, w których utrzymywane sÄ… zwierzÄ™ta lÄ…dowe, a także pobierania, produkcji, przetwarzania lub przechowywania materiaÅ‚u biologicznego.

RozporzÄ…dzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nakÅ‚ada na każdy podmiot utrzymujÄ…cy zwierzÄ™ta lÄ…dowe (w tym drób) obowiÄ…zek rejestracji.

W drodze odstÄ™pstwa paÅ„stwa czÅ‚onkowskie mogÄ… zwolnić z obowiÄ…zku rejestracji niektóre podmioty stwarzajÄ…ce nieistotne ryzyko dla zdrowia zwierzÄ…t lub zdrowia publicznego.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podjęło prace legislacyjne, aby odstÄ™pstwo od przepisów unijnych mogÅ‚o być zastosowane na gruncie krajowym.

Utrzymywanie drobiu na własne potrzeby

Jeśli dana osoba przeznacza jaja czy mięso pochodzące od własnego drobiu na własne potrzeby, będzie ona zwolniona z obowiązku rejestracji.

Do czasu przyjÄ™cia odpowiednich przepisów MRiRW zaleca powstrzymanie siÄ™ od rejestracji takiego drobiu.
 


Tagi:
źródło: