Zakończyły się konsultacje społeczne ws. nowego systemu płatności bezpośrednich na lata 2015-2020

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki, w czerwcu przedstawił projekt systemu płatności bezpośrednich na lata 2015-2020. Prezentacja głównych założeń odbyła się podczas konferencji prasowej 25 czerwca 2014 r. w siedzibie resortu. Przygotowany przez ministerstwo projekt skierowano do konsultacji społecznych, które trwały do 11 lipca br.

Zakończyły się konsultacje społeczne ws. nowego systemu płatności bezpośrednich na lata 2015-2020

Płatności związane z produkcją
 

Minister poinformował, że o takie płatności będą mogli ubiegać się rolnicy, którzy prowadzą działalność w następujących sektorach: bydło, krowy, owce, kozy, rośliny wysokobiałkowe, chmiel, skrobia ziemniaczana, buraki cukrowe, pomidory, owoce miękkie (truskawki i maliny) oraz len i konopie włókniste. Następnie minister omówił szczegółowe stawki i zasady udzielania płatności, jakie będą dostępne w zależności od rodzaju prowadzonej produkcji.   


Ostatnim elementem systemu płatności bezpośrednich są płatności dodatkowe.

Płatności dodatkowe

Minister Marek Sawicki poinformował, że do konsultacji społecznych skierował trzy warianty przyznawania tych płatności.

Wariant A zakłada, że rolnicy otrzymywać będą jednolitą płatność obszarową (JPO) w wysokości 110 euro/ha, do tego 74 euro/ha w ramach płatności za zazielenianie oraz w ramach płatności dodatkowych w zależności od wielkości gospodarstwa 20 euro/ha (w przypadku gospodarstw o wielkości od 5 do 10 ha) lub 80 euro/ha (w przypadku gospodarstw o wielkości od 10 do 30 ha). Stosując ten wariant dopłaty bezpośrednie wyższe od ich średniej, będą mogły otrzymać gospodarstwa o powierzchni od ok. 12 ha do 83 ha.

Wariant B przewiduje takie same dopłaty JPO i za zazielenianie jak w wariancie A (odpowiednio 110 euro/ha i 74 euro/ha) oraz płatności dodatkowe w wysokości 26 euro/ha (w przypadku gospodarstw o wielkości od 3 do 10 ha) lub 62 euro/ha (w przypadku gospodarstw o wielkości od 10 do 30 ha). Stosując  wariant B dopłaty bezpośrednie wyższe od ich średniej, będą mogły otrzymać gospodarstwa o powierzchni od ok. 11 ha do 69 ha.


Wariant C natomiast zakłada, że nie będzie płatności dodatkowych, za to będzie większa wyższa jednolita płatność obszarowa, która wyniesie 131 euro/ha. Płatność za zazielenienie będzie taka sama jak w poprzednich dwóch wariantach - 74 euro/ha.

Minister Marek Sawicki podkreślał, że średnia stawka dopłat bezpośrednich niezależnie od tego, który wariant zostanie wybrany, będzie taka sama i wyniesie 205 euro/ha.


Pobierz projekt systemu płatności bezpośrednich w Polsce w latach 2015-2020

Konsultacje projektu systemu płatności bezpośrednich w latach 2015-2020 trwały do 11 lipca 2014 r. Marek Sawicki spodziewa się, że w ich wyniku, spośród trzech teraz omawianych projektów, wyłoni się ostatecznie czwarty, który będzie kompromisem.



Tagi:
źródło: