Zakończyły się konsultacje społeczne ws. nowego systemu płatności bezpośrednich na lata 2015-2020

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki, w czerwcu przedstawił projekt systemu płatności bezpośrednich na lata 2015-2020. Prezentacja głównych założeń odbyła się podczas konferencji prasowej 25 czerwca 2014 r. w siedzibie resortu. Przygotowany przez ministerstwo projekt skierowano do konsultacji społecznych, które trwały do 11 lipca br.

Zakończyły się konsultacje społeczne ws. nowego systemu płatności bezpośrednich na lata 2015-2020

Płatność na zazielenienie
 

Aby otrzymać płatności za zazielenienie, a będzie ok. 30% dopłat bezpośrednich, trzeba będzie wprowadzić w swoim gospodarstwie następujące praktyki: dywersyfikację upraw, utrzymanie trwałych użytków zielonych (TUZ) i utrzymanie obszarów proekologicznych (tzw. EFA). Minister wyjaśnił, że obowiązek dywersyfikacji upraw nie będzie dotyczył gospodarstw o powierzchni gruntów ornych poniżej 10 ha, co oznacza, że ok. 83% rolników nie musi go wprowadzać. Gospodarstwa o powierzchni od 10 ha do 30 ha muszą wprowadzić co najmniej 2 uprawy, natomiast powyżej 30 ha gruntów ornych minimum 3 uprawy. Do utrzymania obszarów proekologicznych (EFA) zobowiązane są gospodarstwa, w których powierzchnia gruntów ornych wynosi co najmniej 15 ha. Gospodarstwa o większej powierzchni  muszą przeznaczyć 5% swoich gruntów ornych na obszary proekologiczne, a od 2017 roku 7%. Minister Marek Sawicki poinformował, że ok. 91% gospodarstw jest zwolnionych z realizacji tego zobowiązania. Zapowiedział również, że aby ułatwić rolnikom realizację tego warunku, zaproponowane zostało umożliwienie wspólnego rozliczenia tego zobowiązania przez kliku rolników, których gospodarstwa leżą w pobliżu - maksymalnie 10 rolników, którzy mieszkają w promieniu 15 km.


Płatność dla młodych rolników

W nowym systemie młodzi rolnicy będą mogli skorzystać z dwóch źródeł wsparcia, aby rozwijać swoje gospodarstwa. Oprócz pomocy z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020, którą mogą otrzymać w formie bezzwrotnej premii wynoszącej 100 tys. zł wypłacanej w dwóch ratach: 80% i 20%, będą również mogli otrzymywać większe o 25% (czyli o ok. 62 euro/ha) dopłaty bezpośrednie niż ich starsi koledzy. Trzeba dodać, że maksymalna powierzchnia do której młodzi rolnicy otrzymają powiększone dopłaty wynosi 50 ha.

Płatności dla małych gospodarstw

Gospodarze, którzy posiadają małe gospodarstwa będą mogli otrzymać bezzwrotną pomoc w wysokości 60 tys. zł na ich restrukturyzację ramach PROW 2014 - 2020. Jeżeli zdecydują się natomiast na przerwanie działalności rolniczej i sprzedanie swojego gospodarstwa, wówczas będzie im przysługiwać rekompensata w wysokości 120% dopłat które otrzymaliby do 2020 roku.

Czytaj dalej na następnej stronie...



Tagi:
źródło: