Tylko do 31 lipca 2014 r. można składać w biurach powiatowych ARiMR wnioski o przyznanie wsparcia z działania "Zalesianie gruntów rolnych oraz zalesianie gruntów innych niż rolne". Z takiej pomocy korzystają najczęściej rolnicy, którzy prowadzą działalność na słabych jakościowo gruntach i otrzymują niskie plony, a co z tego wynika mierne dochody. Od początku czerwca do połowy lipca do ARiMR trafiło 435 wniosków o takie wsparcie.
W przypadku posadzenia lasu na gruntach innych niż rolne, ARiMR przyznaje wsparcie na zalesianie oraz premię pielęgnacyjną. Agencja nie wypłaca wówczas premii zalesieniowej, bowiem grunty na których posadzony został las nie były gruntami rolnymi, a więc nie mogły przynosić dochodu z działalności rolniczej.
Przed złożeniem wniosku o przyznanie pomocy z działania "Zalesianie gruntów rolnych oraz gruntów innych niż rolne" rolnik powinien posiadać plan zalesienia. O jego sporządzenie musi się zwrócić do nadleśniczego. Następnie rolnik musi wykonać zalesienie dokładnie według tego planu i w ciągu 7 dni od zakończenia tych prac zawiadomić o tym nadleśniczego. Wówczas nadleśniczy sporządzi zaświadczenie o wykonaniu zalesienia zgodnie z planem. Oświadczenie o wykonaniu zalesienia zgodnie z planem zalesienia, do którego obowiązkowo dołączone jest takie zaświadczenie oraz protokół z odbioru gruntów zalesionych w ramach działania "Zalesianie gruntów rolnych oraz zalesianie gruntów innych niż rolne", powinno zostać złożone do biura powiatowego ARiMR do 20 maja roku, w którym zalesienie wykonano wiosną albo roku następującego po roku, w którym zalesienie wykonano jesienią.
Zalesianie gruntów było dofinansowywane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2004-2006 oraz Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. W tym czasie gospodarze posadzili las na powierzchni ponad 70 tys. ha.
źródło: Gospodarz.pl/ARiMR, foto:
sxc.hu