| Autor: redakcja1

Resort rolnictwa na temat płatności do loch

Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1307/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiającym przepisy dotyczące płatności bezpośrednich dla rolników na podstawie systemów wsparcia w ramach wspólnej polityki rolnej oraz uchylającym rozporządzenie Rady (WE) nr 637/2008 i rozporządzenie Rady (WE) nr 73/2009, płatności bezpośrednie są przyznawane w ramach określonych systemów wsparcia wymienionych w załączniku nr I tego rozporządzenia, do których należą, m.in.: jednolita płatność obszarowa, płatność z tytułu praktyk rolniczych korzystnych dla klimatu i środowiska, system dla małych gospodarstw, płatność dla młodych rolników oraz dobrowolne wsparcie związane z produkcją.

Resort rolnictwa na temat płatności do loch
Przekazano, że przepisy rozporządzenia nr 1307/2013 przewidują wprawdzie możliwość realizacji płatności związanej z produkcją w niektórych sektorach produkcji rolnej, poprzez wydzielenie na jej finansowanie części środków unijnych przeznaczonych na płatności bezpośrednie w danym kraju. Wsparcie to jest jednak skierowane jedynie dla tych sektorów lub regionów państwa członkowskiego, w których określone typy rolnicze lub określone sektory rolnictwa, które mają szczególne znaczenie ze względów gospodarczych, społecznych lub środowiskowych, znajdują się w trudnej sytuacji. Ponadto, zgodnie z art. 52 ust. 2 rozporządzenia nr 1307/2013 płatność związaną z produkcją można przyznawać wyłącznie następującym sektorom i rodzajom produkcji: zboża, nasiona oleiste, rośliny wysokobiałkowe, rośliny strączkowe, len, konopie, ryż, orzechy, ziemniaki skrobiowe, mleko i przetwory mleczne, nasiona, mięso baranie i mięso kozie, wołowina i cielęcina, oliwa z oliwek, jedwabniki, susz paszowy, chmiel, burak cukrowy, trzcina cukrowa i cykoria, owoce i warzywa oraz zagajniki o krótkiej rotacji.
 
Na ww. liście znalazły się sektory dotychczas wspierane w UE w ramach płatności sektorowych (z wyjątkiem tytoniu, który nie znalazł się na tej liście ze względu na politykę ochrony zdrowia). Poinformowano, że w trakcie prac nad kształtem nowego systemu wsparcia bezpośredniego niektóre państwa członkowskie, w tym również Polska, postulowały rozszerzenie tej listy, a nawet rezygnację z ustanawiania listy i umożliwienie państwom członkowskim swobodnego wyboru wspieranych sektorów. Postulaty te nie uzyskały jednak wystarczającego poparcia.
 
Niemniej jednak, resort rolnictwa poinformował, że rolnicy zajmujący się chowem i hodowlą trzody chlewnej, w przypadku posiadania kwalifikujących się hektarów, mogą korzystać na zasadach ogólnych z wszystkich instrumentów wsparcia dostępnych w Polsce w ramach obowiązującego w latach 2015-2020 systemu płatności bezpośrednich, tj. jednolitej płatności obszarowej, płatności za praktyki korzystne dla klimatu i środowiska, płatności dla młodych rolników, płatności dodatkowej oraz płatności związanych z produkcją.


Tagi:
źródło: