Owocne obrady Rady Ministrów Unii Europejskiej ds. Rolnictwa i Rybołówstwa

- Prawie w całości udało się osiągnąć nasze najważniejsze priorytety - poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi Stanisław Kalemba na konferencji prasowej zorganizowanej po powrocie z Luksemburga, w którym odbyły się dwudniowe obrady Rady Ministrów UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa.

Owocne obrady Rady Ministrów Unii Europejskiej ds. Rolnictwa i Rybołówstwa

Przyjęto też, że gospodarstwa mające do 10 ha powierzchni będą wyłączone z wymogu dywersyfikacji upraw, a mające między 10 a 30 ha będą musiały prowadzić dwie różne uprawy. Dopiero gospodarstwa z areałem powyżej 30 ha będą musiały prowadzić co najmniej 3 uprawy różnych roślin.

Minister poinformował też, że w nowej perspektywie WPR gospodarstwa, które otrzymują rocznie powyżej 150 tys. euro, oddadzą 5% środków, które będą przeznaczone na  finansowanie II filaru Wspólnej Polityki Rolnej czyli Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 oraz dodał, że płatności bezpośrednie będą trafiały tylko do "aktywnych rolników". To w praktyce oznacza, że nie będzie dopłat do gruntów na których są np. lotniska, tory kolejowe czy boiska sportowe.

Inną nowością będzie zwiększenie dopłat dla młodych rolników. Na ten cel zostanie  przeznaczona  pula 2% z całości budżetu dopłat na lata 2014-2020 wynoszącego w Polsce ok. 5 mld euro. Jak się przewiduje, w związku z tym młodzi rolnicy dostaną dopłaty większe o 25% w stosunku do pozostałych beneficjentów tych płatności. Pieniądze z tej puli będą kierowane przede wszystkim do gospodarstw mających areał nie większy niż wynosi średnia krajowa (w Polsce jest to ok. 10 ha). To rozwiązanie ma służyć temu, by młodzi gospodarze mieli więcej środków na inwestowanie i rozwój. Z kolei, w ramach starań o ograniczanie biurokracji, gospodarstwa o powierzchni do 5 ha będą mogły korzystać z uproszczonego systemu dopłat.

Stanisław Kalemba pochwalił się też, że tak jak chcieli nasi plantatorzy buraków i cukrownie, wspólnie z Francją i Niemcami udało się przeforsować utrzymanie do 2017 roku "kwot cukrowych".

Kolejne ustalenie dotyczy zwiększenia, z 30 tys. ton do 50 tys. ton, limitu interwencyjnego skupu masła. Do tekstu końcowych "luksemburskich" ustaleń włączono także (z pewnymi modyfikacjami) proponowane przez Polskę rozwiązania dotyczące tzw. pakietu mlecznego. Pozytywnie trzeba też ocenić to, że od przyszłego roku przeliczenie płatności bezpośrednich z euro na waluty krajowe, będzie się odbywało na podstawie średniego kursu EBC z okresu 1 marca - 1 października danego roku, a nie tak jak jest teraz, kiedy przeliczenie odbywa się według kursu z 30 września. Obecne rozwiązanie umożliwia bowiem manipulowanie "jednodniowym" kursem.

Ministrowie rolnictwa z UE uzgodnili także, że nie będzie dotowania upraw roślin energetycznych, gdyż z dotychczasowych doświadczeń wynika, iż zaczęły one wypierać uprawy roślin przeznaczonych na żywność.


Szef resortu rolnictwa poinformował również o tym, czego nie udało się ministrom uzgodnić. Nie znalazły zrozumienia np. nasze postulaty w sprawie rynku tytoniu, czy chmielu, ale te sprawy zostały zapisane w złożonej przez Polskę deklaracji i będą jeszcze przedmiotem dalszego poszukiwania rozwiązań.

Uzgodnienia z Luksemburga wejdą w życie jeśli przegłosuje je jesienią Parlament Europejski.



Tagi:
źródło: