| Autor: redakcja1

Odnośnie przedłużenia terminów składania wymaganych załączników do wniosków obszarowych

W odpowiedzi na pismo w sprawie wydłużenia terminów składania wymaganych załączników do wniosków obszarowych, których termin upływa 25 lipca 2023 roku w przypadku sporządzania planu działalności rolnośrodowiskowej jak też złożenia planu poprawy dobrostanu zwierząt oraz stosownych oświadczeń oraz do 31 lipca 2023 roku w przypadku sporządzania planów działalności ekologicznej, uprzejmie informuję, co następuje.

Odnośnie przedłużenia terminów składania wymaganych załączników do wniosków obszarowych
Plan poprawy dobrostanu zwierząt

Mając na uwadze, że 2023 rok jest pierwszym rokiem wdrażania ekoschematu Dobrostan zwierząt w ramach PS WPR 2023-2027 oraz to, że rozporządzenie dobrostanowe weszło w życie po terminie rozpoczęcia naboru wniosków o przyznanie płatności dobrostanowej w 2023 roku, planuje się wydłużenie w tym roku terminu złożenia planu poprawy dobrostanu zwierząt oraz stosownych oświadczeń o braku zmian w planie poprawy dobrostanu zwierząt, do dnia 30 września 2023 roku. Proponowane zmiany w tym zakresie zostały uwzględnione w projekcie nowelizacji rozporządzenia dobrostanowego, który do dnia 3 sierpnia br. jest na etapie uzgodnień, opiniowania i konsultacji publicznych.

Plan działalności ekologicznej

W przypadku Interwencji – Rolnictwo ekologiczne PS WPR 2023-2027 planuje się wprowadzenie na 2023 rok rozwiązania polegającego na:

- możliwości sporządzania planów działalności ekologicznej do dnia 30 września 2023 roku;

- możliwości składania do ARiMR kopii wybranych stron planu działalności ekologicznej do dnia 15 października 2023 roku.

Plan działalności rolnośrodowiskowej

W tym roku po raz pierwszy kampania przebiega według nowych zasad wynikających z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (PS WPR 2023-2027). Należy podkreślić, że przyrodnicze interwencje rolno-środowiskowo-klimatyczne w ramach Planu Strategicznego WPR na lata 2023-2027 w znacznej mierze stanowią kontynuację działań rolno-środowiskowo-klimatycznych PROW 2014-2020, a większość rozwiązań dotyczących ich wdrażania w ramach PS WPR 2023-2023 zostało utrzymanych. Pragnę poinformować, że doradcy rolnośrodowiskowi i eksperci przyrodniczy na bieżąco byli informowani o zasadach wdrażania nowych interwencji rolno-środowiskowo-klimatycznych oraz brali udział w szkoleniach, konferencjach i spotkaniach informacyjnych dotyczących zasad wdrażania poszczególnych instrumentów wsparcia, w tym przyrodniczych interwencji rolno-środowiskowo-klimatycznych. Zasady te dotyczą również ustalonych terminów, jakie zostały określone na sporządzenie planów działalności rolnośrodowiskowej. I tak, termin sporządzania planu działalności rolnośrodowiskowej w ramach interwencji Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 został określony w rozporządzeniu rolno-środowiskowo-klimatycznym. Zgodnie z § 5 ust. 1 pkt 1 tego rozporządzenia rolnik i zarządca realizujący zobowiązanie rolno-środowiskowo-klimatyczne jest zobowiązany do posiadania planu działalności rolnośrodowiskowej sporządzonego przed upływem 25 dni od dnia, w którym upływa termin składania wniosków o przyznanie płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej. Należy podkreślić, że plan działalności rolnośrodowiskowej jest kluczowym dokumentem określającym wymogi danego zobowiązania.

W 2023 r. termin składania wniosków m.in. o przyznanie płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych został wydłużony z 15 maja do 30 czerwca. Wniosek o przyznanie płatności mógł być także złożony do dnia 25 lipca br., jednakże za każdy dzień roboczy opóźnienia stosowane będzie zmniejszenie płatności w wysokości 1% należnej kwoty. W związku z tym termin sporządzenia planu działalności rolno-środowiskowo-klimatycznej również został już odpowiednio przedłużony i upłynął z dniem 25 lipca br. Ustanawiając powyższy termin wzięto pod uwagę potrzebę skutecznej i sprawnej weryfikacji przez ARiMR złożonych przez beneficjentów wniosków, ich kontroli administracyjnej, a także kontroli na miejscu, w celu umożliwienia jak najwcześniejszego dokonania wypłat płatności, czyli po 1 grudnia danej kampanii naboru wniosków.

Mając na uwadze powyższe, a także fakt, że w przypadku interwencji rolno-środowiskowo-klimatycznych w planie działalności rolno-środowiskowej ekspert przyrodniczy lub doradca rolnośrodowiskowy doprecyzowuje szczegółowo wymogi poszczególnych interwencji i wariantów, co zapewnia prawidłową realizację zobowiązań, tak aby jak najlepiej realizowały swoje cele środowiskowej, wydłużenie terminu sporządzenia planu działalności rolnośrodowiskowej jest nieuzasadnione i byłoby niekorzystne dla rolników.


Tagi:
źródło: