Kategorie
Zobacz również tu
-
2025-04-18
-
Życzenia Wielkanocne
2025-04-17 -
Wielkanocny koszyk jakości IJHARS - PIECZYWO
2025-04-16
Poznaj produkty
-
JOHN DEERE - szyba przednia seria 6000
2011-12-13 -
DEUTZ-FAHR Seria 6
2013-02-04 -
FOSFORO-CYNK Nawóz płynny makroelementowy
2012-01-16 -
Saletrzak 27 standard
2012-01-12
MRiRW kontroluje wykorzystanie dotacji
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi działa zgodnie z obowiązującym porządkiem prawnym, a pod szczególnym nadzorem odbywa się kontrola wydatkowania środków publicznych - zaznaczył minister Stanisław Kalemba na specjalnie zwołanej wczoraj (20 maja 2013 r.) konferencji prasowej.

- W mediach ukazały się dziś zaskakujące informacje w sprawie zarzutów Krajowej Rady Izb Rolniczych pod adresem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi i moim osobiście – powiedział minister.
Szef resortu rolnictwa podkreślił, że wszystkie kierowane na jego ręce zarzuty w sprawie nieprawidłowości związanych ze środkami publicznymi przekazywanymi na finansowanie udziału organizacji rolniczych w COPA-COGECA są badane przez Departament Kontroli MRiRW, a ostatnie pisma wpłynęły 19 kwietnia br.
Minister zwrócił uwagę, że wydatkowanie środków publicznych podlega również kontroli ze strony Najwyższej Izby Kontroli. Tak też było w przypadku 2012 roku. NIK nie stwierdził nieprawidłowości i pozytywnie ocenił realizację wydatkowania środków.
Minister Stanisław Kalemba poinformował, że 29 kwietnia br. zatwierdzone zostało sprawozdanie Krajowej Rady Izb Rolniczych z rozdysponowania ponad 3 728 tys. złotych dotacji z jednoczesną informacją o konieczności zwrotu ponad 260 742 zł, które wpłynęły już po terminie rozliczenia, czyli po zakończeniu roku 2012.
- Nie ma podstaw prawnych do zawiadomienia prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa w sprawie rozliczenia dotacji na finansowanie uczestnictwa organizacji rolniczych w unijnych strukturach związkowych – podkreślił minister odnosząc się do zarzutów Prezesa KRIR.
Minister Kalemba powiedział również, że – wszystkie pisma w sprawie nieprawidłowości były bezzwłocznie przekazywane do Departamentu Kontroli MRiRW i są na to odpowiednie dokumenty, a zatem nie ma mowy, aby cokolwiek było zamiatane pod dywan.
- Do końca tego tygodnia powinno być sporządzone wystąpienie pokontrolne z zaleceniami – poinformował minister i dodał – dopiero wówczas będą przedstawione konkretne dane, ale jak mówię cały czas nie ma żadnego pobłażania co do nieprawidłowości w wykorzystaniu środków publicznych.
