Szkody w uprawach, budynkach, zapasach, zwierzętach i maszynach
O wsparcie mogą się ubiegać producenci rolni, którzy ponieśli straty w: uprawach; zapasach ziemiopłodów; paszy dla zwierząt gospodarskich; budynkach lub budowlach gospodarskich; maszynach, urządzeniach oraz wyposażeniu służących do produkcji rolnej; zwierzętach gospodarskich (poza pszczołami). Wysokość pomocy jest uzależniona od rodzaju szkód i ich skali.
Szkody w produkcji pszczelarskiej
Również strat w zwierzętach, paszy dla nich, budynkach lub budowlach oraz maszynach i urządzeniach służących do produkcji dotyczy wsparcie skierowane do hodowców pszczół. Kwota dofinansowania i w tym przypadku jest uzależniona od wysokości i rodzaju strat.
Szkody w szkółkach drzew i krzewów owocowych i ozdobnych
Wsparciem objęci są także producenci rolni zajmujący się szkółkarstwem. Wysokość pomocy w ich przypadku zależy od tego, jakie rośliny uprawiają: drzewka owocowe, krzewy owocowe czy drzewka lub krzewy owocowe.
Szkody w chowie i hodowli oraz w połowach ryb
Z dofinansowania mogą skorzystać też prowadzący chów lub hodowlę ryb w stawach czy innych urządzeniach wodnych – w przypadku tej grupy beneficjentów pomoc wynosi 100 proc. kwoty obniżenia dochodu. Natomiast dla zajmujących się połowami w wodach śródlądowych wsparcie będzie stanowić iloczyn stawki 500 zł oraz powierzchni obwodu rybackiego.