Wolumen wysyłki tego mięsa do państw UE wzrósł o 5% do 195 tys. ton, a wpływy z tego tytułu zwiększyły się o 9% do 651 mln euro. Udział krajów UE zarówno w wolumenie, jak i wartości polskiego wywozu mięsa wołowego i cielęcego w omawianym okresie wyniósł 88%. Mięso wołowe i cielęce dostarczane było również do krajów nienależących do Unii. W 2016 r. i w czasie siedmiu miesięcy 2017 r. Polska była liderem wśród państw UE w eksporcie mięsa wołowego i cielęcego do krajów trzecich.
Od stycznia do lipca 2017 r. nastąpił dalszy spadek polskiego eksportu do państw WNP do 2 tys. ton i 5 mln euro, tj. odpowiednio o 54% i 70% w odniesieniu do siedmiu miesięcy 2016 r., a udział tych krajów w wolumenie i wartości polskiego eksportu zmalał z 2% do 1%. W pierwszych siedmiu miesiącach 2017 r. wołowina i cielęcina nie była dostarczana do Tadżykistanu i Uzbekistanu, a do Turkmenistanu eksport tych produktów sporo się zmniejszył. Do 24 tys. ton i 86 mln euro wzrósł natomiast wywóz wołowiny do pozostałych krajów, czyli głównie do Izraela, Hongkongu, Turcji oraz Bośni i Hercegowiny. W ujęciu ilościowym było to o 27% więcej niż w tym samym okresie 2016 r., a w ujęciu wartościowym – o 33% więcej. Udział krajów nienależących do UE i WNP wyniósł 11% w wolumenie, a 12% w wartości polskiego eksportu wołowiny i cielęciny.
Prognozowany wzrost popytu na unijną wołowinę m.in. ze strony Hongkongu, Izraela, Filipin i Algierii oraz konkurencyjność cenowa polskiej wołowiny na rynku unijnym mogą przyczynić się do zwiększenia eksportu tych produktów z Polski. W 2017 r. wolumen polskiego wywozu mięsa wołowego i cielęcego będzie prawdopodobnie o 5% wyższy od zrealizowanego w 2016 r., a jego wartość może być o 7% większa i prawdopodobnie wyniesie 1,26 mld euro względem 1,18 mld euro w 2016 r. Korzystne uwarunkowanie dla wysyłki wołowiny z Polski stanowi orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z grudnia 2014 r. co do niezgodności zakazu uboju rytualnego z konstytucją. Wzrostowi eksportu może również sprzyjać posiadanie przez Polskę statusu kraju o znikomym ryzyku wystąpienia BSE, a także zniesienie przez Katar zakazu importu mięsa wołowego i jego przetworów.