W 2016 r. mleko w sprzedaży detalicznej było tańsze niż w 2015 r. o 3,8%, sery i twarogi – o 1,8%, a masło oraz napoje i pozostałe produkty mleczne obejmujące m.in. jogurty, kefiry, maślanki, desery mleczne, serki homogenizowane – o 1% tańsze.
Konsumpcja mleka i przetworów mlecznych
W wyniku mniejszych niż rok wcześniej cen detalicznych i poprawy sytuacji dochodowej ludności w 2016 r. bilansowe spożycie mleka i jego przetworów według oceny IERiGŻ – PIB zwiększyło się o 3%, tj. o 6 litrów do 219 litrów na mieszkańca. W 2017 r. spożycie mleka może ukształtować w granicy podobnej do szacowanej na 2016 r. i wynieść 220 litrów na mieszkańca. Prognozowana stabilizacja konsumpcji będzie efektem oczekiwanego ożywienia eksportu w warunkach niewysokiej dynamiki wzrostu krajowej produkcji mleka i zwyżki cen detalicznych artykułów mleczarskich.
Spożycie masła
Jak podała Agencja Rynku Rolnego, w 2016 r. bilansowe spożycie masła na jednego mieszkańca było o 4% wyższe niż rok wcześniej i osiągnęło poziom 4,7 kg. Jednak w 2017 r., ze względu na oczekiwane utrzymanie się cen masła na wysokim poziomie, konsumpcja tego rodzaju tłuszczu może zmaleć o 2% do 4,6 kg/mieszkańca.
źródło: Gospodarz.pl/ARR, foto:
sxc.hu