| Autor: redakcja1

Spadek eksportu wołowiny (I-VII 2013)

Jak wynika z danych MRiRW na przestrzeni pierwszych siedmiu miesięcy 2013 roku eksport mięsa wołowego spadł o 4% w skali roku i osiągnął poziom 157,2 tys. ton – podaje Bank BGŻ.

Spadek eksportu wołowiny (I-VII 2013)

Według danych w okresie styczeń-lipiec 2013 roku eksport nieprzetworzonego mięsa wołowego świeżego lub chłodzonego wyniósł 124,3 tys. t i był o 10%, czyli 13,3 tys. t mniejszy niż w tym samym czasie przed rokiem. Natomiast wysyłka nieprzetworzonego mięsa mrożonego w omawianym okresie zwiększyła się o 28% do poziomu 33 tys. ton.

W związku z tym, całkowity eksport mięsa wołowego zmalał o 6,1 tys. t, co oznacza 4% zniżkę w ujęciu rocznym.

Niemniej jednak, w obrębie roku nastąpiły spore zmiany w kwestii importerów polskiej wołowiny. Turcja, która była jednym z głównych rynków zbytu, w ciągu roku przestała sprowadzać mięso z unijnych krajów, przez co ucierpieli także polscy eksporterzy.

Poza tym z uwagi na wprowadzenie zakazu uboju rytualnego na początku tego roku polscy producenci utracili dotychczasowe rynki zbytu, na które kierowane było mięso pozyskane z takiego uboju.

Niemniej jednak, średnie ceny były w obrębie roku minimalnie większe. Dzięki temu całkowity przychód z eksportu mięsa wołowego wzrósł w skali roku o 1% do 528 mln EUR, przy czym największa zwyżka nastąpiła w kategorii mrożonego mięsa wołowego.

Pomimo utraty znaczących rynków zbytu w okresie ostatnich kilku miesięcy, zapotrzebowanie na polską wołowinę na pozostałych rynkach utrzymał się na relatywnie wysokim poziomie. Znalazło to odzwierciedlenie w stosunkowo niewielkim łącznym spadku wolumenu eksportu, przy rosnących cenach wołowiny i w nieco większych przychodach zauważa Bank BGŻ.
 


Tagi:
źródło: