Od stycznia do końca października 2014 r. ceny żywca wołowego w Polsce utrzymywały tendencję spadkową, dodatkowo kształtując się na poziomie niższym niż w analogicznym okresie 2013 r.
Ceny żywca wołowego
Jak podkreślają analitcy Banku BGŻ ważnym czynnikiem wpływającym na poziom cen jest wzrost podaży tego rodzaju mięsa na rynku krajowym. Wg danych GUS pogłowie w czerwcu br. wyniosło 5,9 mln szt. i było o 1% większe niż w tym samym miesiącu 2013 r. Zwiększyła się liczba zarówno cieląt, bydła młodego, jak i bydła powyżej 2 lat. Spadek odnotowano jedynie w przypadku krów. Tendencje zmian w strukturze pogłowia są kontynuowane od grudnia 2013 r.
Biorąc pod uwagę niższy niż w ubiegłym roku poziom cen pasz pełnoporcjowych oraz relatywnie nieznaczne wahania cen na rynku żywca wołowego, prawdopodobne jest, że wzrost pogłowia utrzyma się do końca roku.
Jak wynika z danych GUS, w okresie I-IX skup żywca wołowego wyniósł 399 tys. t - o 13% więcej niż w analogicznym okresie 2013 r. Pod wpływem czynników sezonowych w czwartym kwartale skup powinien być niższy niż we wcześniejszych miesiącach, jednak należy oczekiwać, że jego poziom w całym 2014 r. będzie większy niż rok wcześniej.
źródło: Gospodarz.pl/Bank BGŻ, foto:
Gospodarz.pl