| Autor: redakcja1

Sytuacja na światowym rynku mleka. Wysoka produkcja przekłada się na spadek cen

Światowy bilans popytowo-podażowy na rynku mleka w 2015 roku będzie mniej napięty – podaje Bank BGŻ.

Sytuacja na światowym rynku mleka. Wysoka produkcja przekłada się na spadek cen

W przypadku Unii Europejskiej w całym 2014 roku wyeksportowano na rynki trzecie 657,2 tys. t odtłuszczonego mleka w proszku, a zatem o 62 proc. więcej w odniesieniu do 2013 roku oraz 392,8 tys. t mleka pełnego, co daje roczny wzrost o 5 proc. wysyłka masła została zwiększona o 19 proc. do 121,9 tys. t, ale za to mniejszy był wywóz serów o 8 proc. do 727,3 tys. t. taki stan rzeczy wynika z dramatycznego, prawie 50-proc. spadku sprzedaży na rynek rosyjski.

Światowy bilans popytowo-podażowy mleka bardziej zrównoważony

Jednakże w 2015 roku światowy bilans popytowo-podażowy mleka będzie bardziej zrównoważony. W Nowej Zelandii, po bardzo korzystnym początku sezonu, tempo zwyżki produkcji zaczęło słabnąć i w listopadzie 2014 roku wyniosło 3 proc. w skali roku wobec 5 proc. notowanych w poprzednich miesiącach.

Według ekspertów Banku BGŻ, jest to efekt sporo mniejszych niż w poprzednim sezonie cen skupu mleka, tj. 40-proc. spadek, jak również deficytu wody pojawiającego się na zachodnim wybrzeżu Wyspy Południowej, co budzi obawy o dostępność pasz w przyszłości. W sumie szacuje się, że w 2015 roku produkcja mleka w Nowej Zelandii będzie o 3 proc. większa w obrębie roku.

Również w Unii Europejskiej oczekiwane jest wyhamowanie tempa zwyżki produkcji, czego sygnały pojawiły się już pod koniec minionego roku, przy czym w listopadzie skup mleka w UE-28 był o 2,5 proc. wyższy w relacji rocznej. Stosunkowo niskie ceny mleka, gdzie w grudniu 2014 roku były one o 20 proc. mniejsze niż rok wcześniej w połączeniu z wysokimi karami za przekroczenie kwot, dość mocno ograniczają rozwój gospodarstw mlecznych. Jak wynika z prognoz w 2015 roku skup mleka będzie o 2 proc. wyższy niż rok wcześniej.

Szybsze tempo przyrostu produkcji prognozowane jest z kolei w USA 3 proc. oraz Australii o 2 proc. w stosunku do 0,4 proc. w 2014 roku.



Tagi:
źródło: