| Autor: redakcja1

Pogłowie krów oraz produkcja i dostawy mleka w Polsce

W Polsce, stopniowo spada liczebność krów mlecznych oraz gospodarstw utrzymujących te zwierzęta - informuje Agencja Rynku Rolnego.

Pogłowie krów oraz produkcja i dostawy mleka w Polsce
Jak wynika z danych GUS w czerwcu 2013 r. pogłowie krów mlecznych wynosiło 2,356 mln szt. i w porównaniu z rokiem wcześniejszym zmalało o około 85 tys. szt., czyli o 3,5%.
 
Wysokie ceny skupu mleka prawdopodobnie przyczynią się do zmniejszenia dynamiki spadku liczby krów w drugiej połowie roku. IERiGŻ-PIB ocenia, że w grudniu 2013 r. pogłowie krów mlecznych w Polsce może ukształtować się w granicy 2,315 mln szt., a zatem o 1,3% mniejszej niż w grudniu 2012 r.
 
Przewiduje się także, że wzrost mleczności w 2013 r. będzie niższy niż rok wcześniej i nie zrekompensuje spadku pogłowia krów. Taki stan rzeczy wynikać będzie z utrudnionego dostępu do pastwisk z uwagi na niekorzystne warunki atmosferycznych w pierwszej połowie tego roku oraz spowolnienia poprawy efektywności produkcji.
 
IERiGŻ-PIB szacuje, że całkowita produkcja mleka w 2013 r. będzie o około 1% niższa od notowanej w 2012 r. i wyniesie 12,15 mld litrów. Jeśli dobra koniunktura na światowym rynku mleka utrzyma się również w roku 2014, to produkcja tego surowca może zwiększyć się o 30 mln litrów, a więc o 0,2%.
 
W pierwszym kwartale 2013 r., ze względu na obawy przed przekroczeniem krajowej kwoty mlecznej, dostawy tego surowca do skupu utrzymywały się na poziomie mniejszym niż rok wcześniej. Także niekorzystne warunki klimatyczne w drugim kwartale 2013 roku przyczyniły się do zmniejszenia wielkości skupu.
 
Według danych GUS, w okresie pierwszych ośmiu miesięcy 2013 r. do podmiotów skupujących dostarczono 6,5 mld litrów mleka, czyli o niemal 1% mniej niż w porównywalnym okresie 2012 r. W kolejnych miesiącach tego roku dostawy mleka mogą być nieco wyższe niż przed rokiem. W rezultacie, w całym 2013 r. prawdopodobnie skup ukształtuje się na poziomie zbliżonym do notowanego w 2012 r. W 2014 r., przy szacowany względnie wysokimi cenami surowca, skup może zwiększyć się do 9,8 mld litrów.


Tagi:
źródło: