Tymczasem nowe możliwości zbytu na unijną wołowinę zaoferują kraje azjatyckie, tj. Hongkong, Chiny, Filipiny, Tajlandia oraz Korea Południowa oraz Bliski Wschód. W wysyłce może zwiększyć się znaczenie żywca dla odbiorców halal, przede wszystkim na Bliskim Wschodzie, kosztem zmniejszenia eksportu mięsa. Po zniesieniu barier w handlu, nowe możliwości zbytu wołowiny z Unii zaoferują Stany Zjednoczone oraz Arabia Saudyjska.
Jak przewiduje Komisja Europejska, w całym prognozowanym okresie przywóz mięsa wołowego do Unii będzie się kształtował na większym poziomie niż w poprzedniej dekadzie, wynosząc 337 tys. ton rocznie. Ujemne saldo w handlu zagranicznym mięsem wołowym w latach 2017-2026 pogłębi się ponad dwukrotnie z 82 tys. ton do 172 tys. ton. Poza tym w 2017 r. w relacji do 2016 r. globalne ceny wołowiny, w wyniku większej podaży wołowiny, głównie w Brazylii, mogą zmniejszyć się o 13,5%. Zniżka cen światowych będzie wpływała na poziom cen wołowiny w UE, które jak przewiduje Komisja w 2017 r. mogą obniżyć się o ponad 10%. Należy jednak zauważyć, że po 2017 r. w wyniku mniejszej produkcji wołowiny w krajach UE, jej ceny we Wspólnocie mogą wzrosnąć.
Konsumpcja wołowiny
Spożycie mięsa wołowego przypadające na jedną osobę w krajach UE rosło zarówno w 2015 r., jak i w 2016 r, osiągając poziom około 11 kg/osobę w wadze produktu. Wzrost ten dotyczył przede wszystkim nowych krajów Unii, co można łączyć z polepszeniem się klimatu gospodarczego oraz korzystniejszym poziomem cen, co wynikało z kolei ze zwyżki podaży.
Według prognoz Komisji Europejskiej, w 2017 r. konsumpcja per capita w krajach Wspólnoty utrzyma się na dotychczasowym poziomie, po czym w następnych latach ponownie zacznie spadać. Do końca prognozowanego okresu zmniejszy się ono do poziomu 10,2 kg/osobę. Poziom ten jednak będzie maskował znaczną różnicę w pułapach spożycia w nowych - 3,7 kg/osobę oraz starych 11,8 kg/osobę krajach Wspólnoty. Konsumpcja ogółem tego gatunku mięsa w krajach UE-28 wyniesie w 2026 r. 7 mln 555 tys. ton, a więc będzie o 5,5% niższa niż szacowana jej wielkość w 2016 r. W „starych” krajach UE spożycie wołowiny spadnie o 5,1%, natomiast w nowych krajach Unii obniży się o 10,2%.