| Autor: redakcja6

Mniejszy eksport mleka OMP z Polski na rynek państw UE

W pierwszej połowie 2012 r., państwa członkowskie UE przestały być najważniejszym miejscem dla polskiego eksportu mleka w proszku. Wywieziono tam łącznie 38,8 procenta OMP, co oznacza znaczny spadek wolumenu.

Mniejszy eksport mleka OMP z Polski na rynek państw UE
W analizowanym okresie wywieziono z Polski 53,7 tys. ton mleka w proszku za łączną wartość 115,2 mln euro.

Oznacza to ponad 15 procentowy spadek wolumenu oraz niemal 4 procentową zwyżkę wartości. Przyczyną dysproporcji jest istotny spadek cen mleka w proszku.
 
Powodem takiego obrotu sprawy była między innymi nadprodukcja, osłabienie popytu z krajów Południowo-Wschodniej Azji, Północnej Afryki oraz Meksyku. Niekorzystny okazał się słabnący popyt na OMP z Algierii. Wysłanych tam zostało o 34 procent mniej mleka w proszku niż w analogicznym okresie 2011 roku. W porównaniu z pierwszą połową 2011 roku eksport mleka w proszku zmalał ilościowo o 2 procent i wyniósł 85 mln ton. Natomiast na początku roku jego wartość wzrosła o 5 procent do 85 mln euro na skutek wyższych cen mleka.
 
Pomimo że znacznie zmalał wolumen wywozu mleka do Algierii, a wzrósł dwuipółkrotnie do Niemiec (do 3,32 mln euro), to Algieria nadal pozostaje najważniejszym odbiorcą OMP z Polski. Wyeksportowano tam łącznie 6,6 tys. ton mleka w proszku za 15,4 mln euro. Dało to ponad 18-procentowy udział w wartości polskiego eksportu.
 
Znaczącym odbiorcą odtłuszczonego mleka z Polski jest też Bułgaria (4,1 tys. ton za 8,62 mln euro, wzrost wartościowy o 15 procent) oraz Włochy i Holandia (zniżki zarówno w ujęciu ilościowym jak i wartościowym, odpowiednio: 1,58 tys. ton za 3,66 mln euro oraz 1,65 tys. ton za 3,38 mln euro).
 
Znaczne ilości OMP zostały wyeksportowane w pierwszych sześciu miesiącach bieżącego roku także do Jemenu, wobec braku wywozu proszku odtłuszczonego mleka do tego kraju w analogicznym okresie 2011 roku. Natomiast w pierwszej połowie 2012 roku wysłano do Jemenu ponad 2 tys. ton OMP o łącznej wartości 4,29 mln euro. Zanotowano również nieznaczną zwyżkę w odbiorze OMP przez Peru. Wzrosła ona do 1,58 tys. ton, a w ujęciu wartościowym – do 3,8 mln euro.

 



Tagi:
źródło: