| Autor: redakcja1

Krajowe ceny skupu bydła

Od początku 2021 r. ceny żywca wołowego podlegają nieznacznym miesięcznym wahaniom, ale pozostają na nienotowanym do tej pory wysokim poziomie, który jest średnio 6,5% wyższy niż przed rokiem.

Krajowe ceny skupu bydła
Jest to spowodowane m.in. utrzymującym się zapotrzebowaniem na wołowinę, pomimo ograniczonej działalności lokali gastronomicznych, przy niższych dostawach żywca do rzeźni. Wysoki poziom cen wynika także z rosnących kosztów produkcji związanych z wysokimi cenami pasz. Według danych GUS w maju br. krajowi dostawcy za bydło ogółem, ale bez cieląt uzyskiwali 7,26 zł/kg, czyli więcej o 1% niż w kwietniu br. oraz o 17% niż przed rokiem. Cena młodego bydła ukształtowała się na poziomie 7,36 zł/kg, tj. wyższym o 1% niż w poprzednim miesiącu oraz o 16% niż w maju 2020 r.
 
W zależności od regionu ceny żywca wołowego w Polsce kształtowały się od 6,48 zł/kg w woj. pomorskim i 6,52 zł/kg w woj. podkarpackim, do 7,79 zł/kg w woj. małopolskim i 7,64 zł/kg w woj. kujawsko-pomorskim. Bydło rzeźne, w stosunku do kwietnia br., podrożało w dwunastu województwach, w największym stopniu w woj. lubuskim o 4,9% i kujawsko-pomorskim o 4,6%. Zniżkę cen odnotowano w czterech województwach, największy w woj. lubelskim o 4,3%.
 
W czerwcu br. ceny żywca wołowego wykazywały dalszy wzrost. W dniach 14–20 czerwca 2021 r. w zakładach monitorowanych przez ZSRIR MRiRW bydło rzeźne nabywano po 7,41 zł/kg, czyli drożej o 4,5% niż przed miesiącem oraz o 22% niż rok wcześniej.


Tagi:
źródło: