| Autor: redakcja3

Komitet Regionów ws. kwot mlecznych

Dnia 25 września 2013 r. René Souchon (PSE/FR), przewodniczący regionu Owernia, sprawozdawca Komitetu Regionów (KR-u) w sprawie wycofywania systemu kwot mlecznych w UE, uczestniczył w konferencji pt. „Sektor mleczarski w Unii: rozwój po 2015 r.”.

Komitet Regionów ws. kwot mlecznych
Omawiano na niej przeprowadzone niedawno przez grupę niezależnych ekspertów badanie pt. „Analysis of the future developments in the dairy sector”. Przewodniczącego Souchona do udziału w konferencji zaprosił komisarz Dacian Cioloş na majowej sesji plenarnej KR-u, podczas głosowania nad opinią Komitetu „Kwoty mleczne – miękkie lądowanie”.

René Souchon, przewodniczący regionu Owernia, docenił otwarte stanowisko komisarza Cioloşa, które pozwala spodziewać się lepszego przewidywania kryzysów w sektorze mleczarskim oraz radzenia sobie z nimi. Niemniej, zdaniem byłego ministra rolnictwa z Francji, mocno spóźnione udostępnienie wyników badań negatywnie wpływa na jakość debaty.


Wnioski przedstawione przez grupę ekspertów potwierdzają obawy, jakie KR wyraził w swojej opinii w sprawie wycofywania systemu kwot mlecznych, dotyczące coraz większej koncentracji produkcji na obszarach o najbardziej intensywnej produkcji rolnej, ze szkodą dla realizacji celów dotyczących ochrony środowiska i spójności terytorialnej. Przewodniczący Souchon ubolewał ponadto nad słabym poziomem oceny oddziaływania terytorialnego.

René Souchon stwierdził, że grupa ekspertów odrzuca wszelkie propozycje regulacji podaży jako zbyt trudne do wdrożenia i nieskuteczne, co stoi w sprzeczności z wynikami badań Europejskiej Rady Mleczarskiej oraz Ruchu na rzecz Światowej Organizacji Rolnictwa. Eksperci zalecają szerokie wykorzystanie drugiego filaru wspólnej polityki rolnej, odnoszącego się do rozwoju obszarów wiejskich, by zniwelować skutki zniesienia kwot na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania. Tymczasem według sprawozdawcy KR-u - iluzją jest sądzić, że drugi filar będzie w stanie zaspokoić te nowe potrzeby, jeśli uwzględni się dokonane w nim cięcia budżetowe i rozszerzenie jego zakresu - .

Sprawozdawca wzywa więc Komisję Europejską do poważnej analizy różnych propozycji uregulowania produkcji i do wprowadzenia szczególnych środków dla obszarów o mniej korzystnych warunkach gospodarowania, obszarów górskich i innych obszarów pozbawionych możliwości alternatywnych w stosunku do produkcji mleka (kraje bałtyckie). Należy uzdolnić te regiony do stawienia czoła coraz większym wahaniom cen mleka, do zapewnienia dochodu wszystkim producentom i zachowania charakteru obszarów wiejskich w całej UE.
 


Tagi:
źródło: