Wzrost eksportu mięsa mrożonego do 15,3 tys. ton, czyli o 20% w stosunku do tego samego okresu roku poprzedniego był równoważony 4-procentowym spadkiem wywozu mięsa świeżego lub chłodzonego do poziomu 66 tys. ton. W rezultacie łączny wywóz mięsa wołowego w okresie od stycznia do końca kwietnia 2013 roku utrzymał się na zbliżonym poziomie do ubiegłorocznego.
Niemniej jednak w ciągu roku doszło do zmian w zakresie głównych kierunków sprzedaży zagranicznej. Dotąd najbardziej liczący się odbiorca świeżego mięsa – Turcja zniknęła z mapy państw importujących polską wołowinę.
Obecnie ponad 60% mięsa trafia do: Włoch, Niemiec i Niderlandów, którzy skupują odpowiednio 25%, 21% i 17% wołowiny przeznaczonej na eksport z naszego kraju.
Jak podają analitycy Banku BGŻ, w analizowanym okresie większą dywersyfikację obserwowano na rynku mięsa mrożonego, zwłaszcza dostrczanego do Uzbekistanu, Niderlandów i Francji. Warto przy tym wspomnieć, iż wolumen wywozu do Uzbekistanu zwiększył się kilkakrotnie w skali roku z bardzo niskiego poziomu. Z kolei dla Niderlandów i Francji był to odpowiednio 45% i 51% wzrost.