| Autor: redakcja6

Ceny masła poszły w górę

We wrześniu na terenie UE odnotowano ponowny wzrost cen masła.

Ceny masła poszły w górę
Z niewielkimi okresami od końca maja obserwowany jest wzrost cen masła. Osłabienie produkcji zbóż i mleka na przełomie lipca i sierpnia zaobserwowane na terytorium Stanów Zjednoczonych i Rosji spowodowane suszą, przyczyniło się do wzrostu kosztów produkcji pasz. W konsekwencji ceny przetworów mlecznych, w tym masła również poszły w górę. 
 
Dnia 18 września średnia ważona cena masła wyniosła w UE 3,14 euro/kg i była o 5,47 procenta wyższa niż przed miesiącem. Natomiast główni unijni producenci – Niemcy i Holandia odnotowali jeszcze większą dynamikę wzrostu (odpowiednio +10,83 procenta do 3,33 euro/kg oraz +10,34 procenta do 3,2 euro/kg).
 
Również w Polsce, będącej czwartym krajem UE pod względem wielkości w produkcji masła, wrześniowe ceny tego przetworu były wysokie. W połowie września osiągnęły poziom 2,98 euro/kg i były wyższe od ceny interwencyjnej już o blisko 21 procent. Względem ubiegłego miesiąca jest to 8,36-procentowy wzrost (w przeliczeniu na polską walutę – 8,72 procenta zwyżki do 12,22 PLN).
 
Zwyżki zanotowane w UE w ostatnich tygodniach były przyczyną wyższej ceny masła z Unii niż ceny tego produktu z USA o przeciętnie 75 euro. Taka sytuacja może doprowadzić do problemów UE z konkurowaniem na rynku światowym, a popyt na unijne masło może ulec kolejnemu obniżeniu. Podobny stan rzeczy miał miejsce przed trzema miesiącami, kiedy to znacznie droższe masła z UE zniechęcało potencjalnych nabywców do jego kupna. Zwiększył się natomiast import tego produktu spoza Wspólnoty, o czym świadczy niemal 9-procentowy spadek eksportu od stycznia do końca maja 2012 roku.
 
Natomiast niższe ceny w czerwcu i lipcu przyczyniły się zwiększenia eksportu o 6,5 procenta w porównaniu z rokiem ubiegłym. Z danych KE wynika, że w pierwszych pięciu miesiącach bieżącego roku produkcja tego tłuszczu w UE była większa o 3,6 procenta niż w tym samym okresie roku poprzedniego. Ponadto, do unijnych składów dostarczono ponad 133,3 tys. ton masła, co jest rekordową ilością, gdyż przekracza o 22,6 procenta wartość ubiegłoroczną. 


Tagi:
źródło: