Kategorie
Zobacz również tu
-
2025-04-29
-
Ceny skupu mleka w Polsce
2025-04-29 -
Ceny drobiu w Polsce (20.04.2025)
2025-04-29
Poznaj produkty
-
Kocioł na pelet Lidia Compact 5 -25 kW
2020-05-18 -
Agregat do upraw przedsiewnych WEKTOR
2014-03-31 -
Ogrzewacze stacjonarne - FAST
2013-03-22 -
Opony rolnicze 600/65R28 marki Goodyear
2014-11-07
Polskie miasta należą do jednych z najbardziej zanieczyszczonych w Europie
Emisja pyłów i szkodliwych gazów przybiera na sile wraz z początkiem sezonu grzewczego. Jak wynika z badania przeprowadzonego w ramach kampanii „Nie rób dymu” 40% Polaków przyznaje, że nie wie, na czym polega zjawisko niskiej emisji, a 20% z nich uważa, że palenie śmieci to wyraz oszczędności i proekologicznego zachowania. Paliwem niskoemisyjnym może być drewno, ale pod warunkiem odpowiedniego przechowywania i rozpalania.

– Polacy deklarują, że bardzo dużo wiedzą o ekologii, zwłaszcza o jakości powietrza. Natomiast jeżeli dopytujemy głębiej, okazuje się, że znajomość poszczególnych terminów, np. niska emisja, jest bardzo niewielka. Polacy często spotykają się z tym sformułowaniem, natomiast nie znają jego znaczenia – podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Biznes Bartosz Sawicki z Kampanii „Nie Rób Dymu”.
Z raportu WHO wynika, że jakość powietrza w Polsce należy do jednej z najgorszych w Unii Europejskiej. Z dziesięciu najbardziej zanieczyszczonych miast aż połowa znajduje się w Polsce. Początek sezonu grzewczego to okres, kiedy problem ten nasila się. Z badania przeprowadzonego przez instytut badawczy ARC Rynek i Opinia w ramach kampanii „Nie rób dymu” wynika, że choć 65% stara się unikać palenia śmieci, to dla 20% to działanie proekologiczne i pożyteczne.
– Wiemy, że ogrzewanie wpływa na środowisko, zwłaszcza na jakość powietrza. Natomiast przy wyborze konkretnego źródła ogrzewania najczęściej kierujemy się ceną, a wpływ na środowisko i na jakość powietrza są elementami, który najrzadziej wpływają na nasze wybory – tłumaczy Sawicki. – Drewno jest paliwem bardzo ekologicznym o niskim poziomie zanieczyszczeń. Polacy nie potrafią jednak palić nim w odpowiedni sposób, sami siebie trując.
Analiza emisji pochodzącej z drewna w ramach kampanii potwierdza, że może być ono paliwem niskoemisyjnym. Oczywiście, jeżeli będzie odpowiednio przygotowane, czyli sezonowane (suche) oraz rozpalane od góry, ponieważ żar przenosi się z góry na dół.
– Namierzyliśmy sześć głównych mitów na temat spalania drewna. Po pierwsze, nie jest prawdą, że jest ono nieefektywne i daje mało ciepła. Tylko nieodpowiedni gatunek drewna i drewno spalane w nieodpowiedni sposób dają niewiele ciepła. Kolejny mit dotyczy tego, że urządzenia, które efektywnie spalają drewno, są drogie, kosztują nawet 20 tys. zł, a to oczywista nieprawda – przekonuje ekspert.
Czytaj dalej na następnej stronie...
