| Autor: mikolaj

Fotowoltaika w rolnictwie

Producenci rolni, w równym stopniu jak inne branże, potrzebują energetycznej stabilności. Aby ją uzyskać, coraz częściej zwracają się w stronę rynku energii odnawialnej. Fotowoltaika pozwala bowiem na oszczędności, przy jednoczesnym uzyskaniu samodzielności energetycznej.

Fotowoltaika w rolnictwie

Oszczędność pieniędzy
 
Energia elektryczna to około 12 i więcej proc. kosztów produkcji rolnej.  W Unii Europejskiej ta średnia wynosi 5-6 proc. Montaż paneli fotowoltaicznych jest racjonalnym sposobem na ograniczenie tych wydatków.

Elementem spowalniającym zainteresowanie technologią fotowoltaiczną jest społeczne przeświadczenie o niskim nasłonecznieniu na naszej szerokości geograficznej. Nic bardziej mylnego, świadczą o tym choćby niemieckie osiągi w pozyskiwaniu energii słonecznej.

Panele fotowoltaiczne to inwestycja długoterminowa. Mikroinstalacja PV to koszt już od kilkunastu tysięcy złotych. Wkład zwraca się w ciągu 5-8 lat. W wielu przypadkach instalacja będzie się sama spłacała z oszczędności wygenerowanych na mniejszych rachunkach za prąd, którego nie kupimy z Zakładu Energetycznego. Po tym czasie inwestor zaczyna oszczędzać na zakupie energii. Żywotność urządzeń to 25 lat i dłużej. Szybki zwrot kosztów początkowych i długa żywotność urządzeń to, według Energii dla firm S.A., czynniki sprawiające, że technologią interesuje się coraz więcej przedsiębiorców.

Ponadto, od 1 stycznia 2016 roku, zgodnie z przyjętą w lutym 2015 r. ustawą, możliwe stanie się odsprzedawanie energii do sieci. Te zapisy pośrednio regulują także koszt energii z pobieranej sieci, zapobiegając wahaniom cen.
 
Nieinwazyjność
 
Technologia fotowoltaiczna jest źródłem czystej energii. To rozwiązanie pozwalające ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Nie generuje też hałasu i nie wpływa na żaden z ekosystemów. To inicjatywa ekologicznie lepsza od technologii wiatrowej, która wpływa na awifaunę, czy wodnej powodującej zmiany w strukturze terenu, gospodarce wodnej i wysiedlenia gatunków.

Budynki gospodarcze są idealnym miejscem na instalację paneli fotowoltaicznych. Nie ma potrzeby budowania dodatkowej infrastruktury, co eliminuje dodatkowe koszty. Mieszkańcy wsi mogą też wykorzystać nieużytki rolne.


Tagi:
źródło: