Młodzi, niewykształceni, czyli polscy rolnicy w UE

Obecnie Polska radzi sobie bardzo dobrze na spożywczym rynku UE. Według danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Polska jest liderem w Unii Europejskiej w produkcji drobiu, owoców, pieczarek. Obecnie na eksport trafia 80% polskiej wołowiny, 45% drobiu i 30 % produktów mleczarskich. W dodatku według danych Instytutu Socjologii z UMK w Toruniu Struktura demograficzna polskiego rolnictwa świadczy, że rolnicy polscy są najmłodszymi w Europie.

Młodzi, niewykształceni, czyli polscy rolnicy w UE

 
Współpraca poszukiwaną odpowiedzią
 
Zrozumienie potrzeb nie tylko rynku, ale również systemu i drugiego rolnika jest niezbędne do dalszego rozwoju. Niestety duża część szkół nie dysponuje odpowiednim zapleczem, co często wynika z ograniczonych budżetów. Problemem jest również zbyt mały udział praktycznej nauki zawodu w naszym systemie edukacji rolniczej. Co zatem należy zrobić, aby rolnictwo w Polsce się rozwijało? Niestety, nie ma prostej recepty na sukces.

 
Bardzo ważna jest współpraca szkół i uczelni rolniczych z dużymi przedsiębiorstwami rolnym, które posiadają dostęp do najnowszej wiedzy oraz dysponują zapleczem kadrowym i technicznym, które mogą zaoferować praktykantom i stażystom optymalne warunki zdobywania wiedzy i doświadczenia praktycznego. To samo dotyczy współpracy dużych przedsiębiorstw rolnych z małym gospodarstwami, zarówno poprzez umowy gospodarcze i kontraktację produktów rolnych, jak i  w formie seminariów i warsztatów poświęconych wybranym zagadnieniem produkcyjnym. – przekonuje Dyrektor Goodvalley. 
 
 
Komentarz ekspercki 


Tagi:
źródło: