Jubileusz 50-lecia Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie –...
2024-11-20
Obecnie Polska radzi sobie bardzo dobrze na spożywczym rynku UE. Według danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Polska jest liderem w Unii Europejskiej w produkcji drobiu, owoców, pieczarek. Obecnie na eksport trafia 80% polskiej wołowiny, 45% drobiu i 30 % produktów mleczarskich. W dodatku według danych Instytutu Socjologii z UMK w Toruniu Struktura demograficzna polskiego rolnictwa świadczy, że rolnicy polscy są najmłodszymi w Europie.
Odpowiedzią może być e-learning. Niweluje on barierę nie tylko dystansu, ale i czasu, które tak często powstrzymują rolników od poszerzania swojej wiedzy i stosowania nowych metod. Pogodzenie edukacji z cyklem pracy rolników może być szansą na wzrost poziomu edukacji wśród rolników. W Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie metodą e-learningu prowadzonych jest blisko 100 kursów oraz część zajęć dydaktycznych na wszystkich wydziałach uczelni. – mówi dr inż. Krzysztof Szwejk, Rzecznik Prasowy SGGW. W ramach programu UE Kapitał Ludzki na Wydziale Rolnictwa i Biologii tą metodą realizowany był pełny cykl studiów , który ukończyło 60 osób. – dodaje pracownik Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.
A co na ten temat sądzą właściciele gospodarstw? Kluczowe jest śledzenie nowych rozwiązań technologicznych obniżających koszty produkcji czy tez zwiększających jej jakość i efektywność. To wszystko wymaga dużej wiedzy i jednocześnie otwartości na jej ciągłe uzupełnianie. Niewątpliwe łatwiej o takie postawy wśród młodszego pokolenia rolników, ale w grupie starszych rolników również czasem się je spotyka. Dużym wyzwaniem jest często dostęp do najnowszej wiedzy o poszczególnych kierunkach produkcji rolnej. – mówi Grzegorz Brodziak.