Koniec naboru wniosków od rolników, którzy ponieśli straty spowodowane klęskami żywiołowymi

Od 27 grudnia 2016 r. do 25 stycznia 2017 r. rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane klęskami żywiołowymi, mogli składać w ARiMR wnioski o przyznanie wsparcia na odtworzenie zniszczonych składników gospodarstwa.

Koniec naboru wniosków od rolników, którzy ponieśli straty spowodowane klęskami żywiołowymi
Maksymalna kwota wsparcia, jaką może otrzymać rolnik na "Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej" w całym okresie realizacji PROW 2014–2020, wynosi 300 tys. zł, z tym że nie może przekroczyć ona poziomu 80% kosztów kwalifikowalnych.
 
Wysokość poniesionych strat, jakie powstały w gospodarstwie rolnika, określa komisja powołana przez wojewodę. Na podstawie oszacowanej wartości szkód w składniku gospodarstwa którego odtworzenia dotyczy wniosek o przyznanie pomocy określana jest wysokość wsparcia jaką może otrzymać rolnik z uwzględnieniem wcześniej wskazanego limitu pomocy na gospodarstwo i beneficjenta. Jeżeli zniszczony składnik gospodarstwa był ubezpieczony, wówczas wysokość pomocy odtwarzanych składników pomniejsza się o kwotę odszkodowania uzyskanego z tytułu ubezpieczenia uszkodzonego lub zniszczonego składnika gospodarstwa, którego odtworzenia dotyczy wniosek. Jeżeli rolnik nie zawarł umowy obowiązkowego ubezpieczenia upraw, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, a będzie ubiegał się o pomoc na odtworzenie plantacji chmielu, sadów, plantacji krzewów owocowych gatunków owocujących efektywnie dłużej niż 5 lat, wówczas kwotę pomocy na odtworzenie tego składnika, pomniejsza się o połowę.
 
Złożone przez rolników wnioski zostaną poddane ocenie punktowej. Pod uwagę będzie brana wysokość szkód w odniesieniu do zniszczonych lub uszkodzonych składników gospodarstwa wykorzystywanych do produkcji rolnej, procentowa wysokość szkód w produkcji rolnej oraz to, czy plantacja chmielu, sad lub plantacja krzewów owocowych gatunków owocujących efektywnie dłużej niż 5 lat objęta była dobrowolnym ubezpieczeniem. Na podstawie przyznanej liczby punktów sporządzone zostaną dwie listy określające kolejność przysługiwania pomocy - jedna dla rolników z woj. mazowieckiego i druga dla rolników z pozostałych województw. Zostaną one podane do publicznej wiadomości w ciągu 40 dni od dnia upływu terminu składania wniosków o przyznanie pomocy.


Tagi:
źródło: