Przejdź do litery
Zobacz aktualności
Zobacz produkty
Wyszukaj termin związany z rolnictwem
Ul
Dodano: 2011-02-28
Ul – w rzemiośle pszczelarskim, konstrukcja, najczęściej drewniana, używana do hodowli pszczół.
Ul służy do życia, rozwoju rodziny pszczelej oraz do zbierania zapasów pożywienia. Z tego powodu ule muszą zapewniać właściwe warunki życia pszczół. Budowa ula zapewnia ponadto łatwy dostęp pszczelarzowi do rodziny tak, aby pszczoły były jak najmniej niepokojone w czasie pracy pszczelarza.
Zbiorowisko większej ilości uli w jednym miejscu nazywane jest pasieką.
Rodzaje uli
Ze względu na rodzaj prowadzonej gospodarki pasiecznej, ule dzieli się na dwa podstawowe typy: stacjonarne i transportowe.
-
ule stacjonarne są zazwyczaj cięższe i masywniejsze, są używane w pasiekach o lokalizacji stałej
-
ule transportowe zazwyczaj mniejsze i lżejsze używane są w pasiekach wędrownych.
Ze względu na budowę, ule dzieli się na
-
stojaki – których część magazynową zwiększamy poprzez rozbudowę pionową ula
-
leżaki – których pojemność rozbudowuje się poprzez powiększenie poziome ula.
W Polsce najczęściej używane są ule typu dadant, langstroth, wielkopolski, warszawski (zwykły i poszerzany), ostrowskiej, apipol. Coraz popularniejsze stają się ule styropianowe, które znajdują zastosowanie w pasiekach wędrownych ze względu na niską wagę.
W warunkach polskich ważnym elementem każdego ula jest jego ocieplenie w okresie zimowym.
Pierwszy na świecie udany ul szafkowy z ruchomą zabudową, pierwowzór współczesnego ula ramowego, skonstruował ok. 1840 roku śląski pszczelarz Jan Dzierżon.
Ule figuralne
Ule figuralne to ule wyrzeźbione na kształt ludzi - chłopów, szlachciców, żołnierzy, karczmarzy, świętych, duchownych, postaci związanych z historią Polski, jak np. Turków, a nawet postaci literackich, np. Zagłoby - lub rzadziej zwierząt (takich jak niedźwiedzie czy lwy). Sięgają one do 2 metrów wysokości.
Wykonywano je na Dolnym Śląsku i dalej na wschód, we wsiach leżących u podnóża Karpat, z wyjątkiem części rzeszowskiej; a także w południowej Wielkopolsce.
Powodem tworzenia uli figuralnych było przekonanie, że takie ule ochronią pszczoły przed złymi mocami, złym spojrzeniem czy złodziejami.
Dawniej całe pasieki składały się z uli figuralnych. Obecnie takie ule znaleźć można w zbiorach muzeów etnograficznych[1].
Znane skanseny i pasieki
Duży skansen pszczelarski, z bogatą kolekcją uli, znajduje się na terenie Swarzędza, miejscowości położonej niedaleko Poznania[2].
W okolicy Rechov w Izraelu odkryto trzy rzędy cylindrycznych glinianych, najstarszych na Bliskim Wschodzie uli z epoki króla Salomona (XI i X w. p.n.e.), które ustawione były piętrowo na wysokości co najmniej trzech kondygnacji. Ocenia się, że pasieka mogła dostarczać nawet pół tony miodu rocznie[3][4][5].
Przypisy
-
↑ Władysław Strojny: Spotkania z owadami. Warszawa: PZWS, 1971, ss. 196-197.
-
↑ Przebudźcie się! maj 2008 str. 30 Miód w starożytnym Izraelu
Źródło Wikipedia
Tagi powiązane z tym hasłem:
encyklopedia rolnicza, pszczelarstwo, miód, pszczoła, ul