Wyszukaj termin związany z rolnictwem


Nawozy fosforowe

Dodano: 2011-02-11

Nawozy fosforowe - nawozy mineralne, których głównym składnikiem jest fosfor, makroelement w odżywianiu roślin, składnik białek, fityny, także organicznych kwasów nukleinowych ortofosforanów i metafosforanów.


Do najważniejszych należą:

  • superfosfaty, superfosfat podwójny (6-18% tlenku fosforu(V)) - będące mieszaniną diwodoroortofosforanu(V) wapnia i siarczanu(VI) wapnia, otrzymywane w reakcji pomiędzy kwasem siarkowym(VI) a fosforytami: Ca3(PO4)2 + 2 H2SO4 → Ca(H2PO4)2 + 2 CaSO4. Diwodoroortofosforan(V) wapnia jest rozpuszczalny w wodzie, przez co łatwo przyswajalny przez rośliny.

  • precypitat (tlenek fosforu(V) do 30%) - będący monowodoroortofosforanem(V) wapnia - CaHPO4*2(H2O).

  • supertomasyna (28-30% tlenku fosforu(V)) - otrzymywana przez stapianie fosforytów z sodą i krzemionką, także tomasyna, tzw. żużel Thomasa.

  • termofosfaty

  • metafosforany

  • niektóre mączki nawozowe - mączki fosforytowe

  • polifosforany

Historia nawozów fosforowych

W 1840 Justus von Liebig stwierdził, że roślina potrzebuje do wzrostu oprócz związków zawartych w gnojówce także związków fosforu. Dostępnymi nawozami zawierającymi fosfor były: mączka kostna i guano.


Związki fosforu w wymienionych substancjach nie są bezpośrednio przyswajalne przez rośliny. Liebieg działał na nie kwasem siarkowym(VI) i przekształcił je w rozpuszczalne w wodzie fosforany(V).


W latach 1841-1846 rozpoczął się rozwój przemysłu fosforowych nawozów sztucznych.

Przemysł

Największym producentem nawozów fosforowych w Polsce są Zakłady Chemiczne Police S.A. w Policach.


Źródło Wikipedia


Tagi powiązane z tym hasłem:
nawozy, nawozy fosforowe, nawóz, encyklopedia rolnicza