Wyszukaj termin związany z rolnictwem


Burak liściowy

Dodano: 2011-02-09

Burak liściowy boćwina, mangold, kapusta rzymska, burak szpinakowy (B. vulgaris convar. vulgaris) - odmiana buraka zwyczajnego, roślina dwuletnia uprawiana dla liści jako jednoroczna z rodziny komosowatych. Wywodzi się z basenu Morza Śródziemnego. Pochodzi od buraka dzikiego (Beta maritima L.) rosnącego na wybrzeżach Morza Śródziemnego i innych wybrzeżach Europy oraz w południowo-zachodniej Azji.

Charakterystyka

Liście
Podobne do liści buraka ćwikłowego czy cukrowego. U niektórych odmian nerwy liściowe są błyszczące, barwy biało-srebrnej. Blaszki liściowe na brzegach zagięte do dołu i silniej niż u innych gatunków z rodzaju Beta pofalowane, mogą być gładkie lub pomarszczone. Poszczególne odmiany charakteryzują się różnorodnością barw blaszek liściowych od bladozielonego, przez ciemnozielony do purpurowo fioletowego, zaś ogonki liściowe grubości do 4 cm mogą mieć barwę białą, zieloną, różową, czerwoną, krwistoczerwoną, a nawet żółtą i pomarańczową.

Korzeń
Walcowaty, długi, silnie rozgałęziony, w zależności od odmiany o skórce biało-żółtawej i białym miąższu lub czerwono zabarwiony.

Budowa kwiatów i owoców jest taka sama jak u buraka ćwikłowego.


Nasiona
Boćwiny są podobne jak u buraka ćwikłowego. Materiałem siewnym są kłębki barwy brązowawej, szarobrązowej lub czarno brązowej. Nasienie ma około 3 mm długości, 2 mm szerokości i 1,5 mm grubości. Masa 1000 kłębków wynosi 12-25 g, które zachowują zdolność kiełkowania 4-6 lat. Czas od wysiewu do skiełkowania wynosi około 14 dni i może odbywać się w temperaturze od 5 do 30 °C.

Zmienność

Występuje w dwu odmianach

  • boćwina zwyczajna, lub boćwina właściwa (B. vulgaris convar. vulgaris var. vulgaris); z jej liści przyrządza się zupy, surówki i sałatki; uprawiana jest w niektórych rejonach świata także jako pasza,


  • boćwina szerokoogonkowa lub boćwina kardonowa (B. vulgaris convar. vulgaris var. flavescens); ma bardzo szerokie ogonki liściowe, które są jadane, podobnie, jak szparagi.


Zastosowanie

  • Roślina uprawna - uprawiana jako warzywo. Znajduje się w rejestrze roślin uprawnych Unii Europejskiej.


  • Sztuka kulinarna - blaszki liściowe spożywa się po ugotowaniu, przygotowane jak szpinak, blanszowane można wykorzystać do przygotowania gołąbków z farszem mięsnym lub rybnym, nadają się również do mrożenia. Ogonki liściowe przygotowuje się jak szparagi lub można je kwasić, a także przyrządzać jak fasolę szparagową. Surowe młode liście nadają się jako dodatek do sałatek jarzynowych.

Przypisy

  1. ↑ Kamila Czerniak. Wpływ wybranych czynników agrotechnicznych na plonowanie i wartość odżywczą buraka liściowego (Beta vulgaris L. var. cicla L.). Praca doktorska. Wrocław: Uniwersytet Przyrodniczy, 2008.

  2. ↑ Zbigniew Podbielkowski: Słownik roślin użytkowych. Warszawa: PWRiL, 1989. ISBN 83-09-00256-4. 

Literatura

1. Eugeniusz Kołota, Katarzyna Adamczewska-Sowińska. Burak ćwikłowy i liściowy. Hortpress 2006, ss. 80, ISBN: 83-89211-72-6.


Źródło Wikipedia


Tagi powiązane z tym hasłem:
encyklopedia rolnicza, warzywa, warzywa liściowe