| Autor: redakcja1

VDMA Technika Rolnicza: Przemysł maszyn i urządzeń rolniczych dodaje gazu – rolnictwo światowe w świetnych nastrojach inwestycyjnych

Dobre warunki inwestycyjne i rosnące zapotrzebowanie na nowoczesną technikę rolniczą stanowi dla przemysłu maszyn i urządzeń rolniczych doskonały punkt wyjściowy dla roku gospodarczego 2012.

VDMA Technika Rolnicza: Przemysł maszyn i urządzeń rolniczych dodaje gazu – rolnictwo światowe w świetnych nastrojach inwestycyjnych


Jeszce dobry rok temu nikomu nie przyszło by do głowy, iż w roku 2011 będziemy mogli odnotować drugie co do wielkości obroty wszech czasów. Wzrost o 20 procent przy obrotach niemieckich producentów wynoszących 6,6 miliarda euro podkreślają raz jeszcze wyraźnie międzynarodową pozycję przemysłu maszyn i urządzeń rolniczych w Niemczech“, powiedział dr Bernd Scherer, prezes Stowarzyszenia VDMA Technika Rolnicza, w ramach inauguracyjnej konferencji prasowej poświęconej wystawie AGRITECHNICA 2011, która odbyła się w środę w miejscowości Bad Homburg.


Należy z pewnością wychodzić z założenia, że trend ten utrzyma się do przyszłego roku, powiedział dalej dr Scherer, w końcu „wskazują na to nasze raczej pewne modele prognostyczne“.


Ogólnoświatowa faza wysokiej koniunktury w sektorze techniki rolniczej

Aktualny niezwykle pozytywny rozwój zbytu maszyn rolniczych i ciągników zdaniem Stowarzyszenia VDMA wcale nie ogranicza się do Niemiec i Europy: „Chcąc adekwatnie opisać obecną sytuację na rynkach techniki rolniczej, musimy rzeczywiście mówić o ogólnoświatowej fazie wysokiej koniunktury“, oświadczył dr Scherer. VDMA ocenia przy tym wolumen produkcji i rynku techniki rolniczej w roku 2010 na około 65 miliardów euro. I tak zaledwie w rok po wyraźnej recesji osiągnięto znowu znośny przyrost obrotów w skali międzynarodowej. Wiodącą siłą napędową tego trendu były rynki techniki rolniczej Azji i Ameryki Łacińskiej.


Produkcję europejską uskrzydla obecnie w szczególności „ponadprzeciętny głód technologiczny Europy Wschodniej, z Rosją na czele“. Obserwowane tu rosnące inwestycje już teraz są bardzo popłatne dla przemysłu.


Rynki przyszłości Azja i Europa Wschodnia

Łączny eksport w roku 2011 osiągnął imponujący przyrost o 33 procent, przy czym spośród 40 najważniejszych rynków zagranicznych tylko pięć zgłosiło rozwój zniżkowy.

W rankingu eksportów VDMA Rosja stoi ponownie na trzecim miejscu po Francji i Wielkiej Brytanii pod względem ilości eksportów wyrobów niemieckiego przemysłu maszyn i urządzeń rolniczych. „I tak w pierwszym półroczu eksport do Rosji uległ niemalże podwojeniu – jednakże nadal jeszcze leży wyraźnie poniżej poziomu rekordowego roku 2008“, podkreślił dr Scherer. Podobnie jak rynek rosyjski należy też oceniać przyszły potencjał rynków azjatyckich.. „Ponieważ istnieją tam już zakłady produkcyjne przemysłu niemieckiego i zachodnioeuropejskiego, trend ten nie odbija się w danych liczbowych handlu zagranicznego. Jednak jak najbardziej przyczynia się już do sukcesu przedsiębiorstw.“


Unia Europejska najbardziej znaczącym obszarem zbytu

Mimo iż potęga eksportowa a tym samym docieranie do nowych, interesujących rynków zbytu stanowi istotny element sukcesu przemysłu maszyn i urządzeń rolniczych w Niemczech, najbardziej znaczącym obszarem zbytu j pozostaje nadal Unia Europejska – głównie Europa Zachodnia: „Jak by nie było dwie trzecie dostaw znajduje właśnie tam swoich adresatów“, powiedział dr Scherer.


Dosyć jednolity trend zarysowuje się obecnie wśród dziesięciu największych rynków zbytu wewnątrz Unii Europejskiej, które jeszcze w ubiegłym roku rozwijały się bardzo różnie. Rynek niemiecki wyróżnia się przy tym bardzo wyraźnie i rozbudowuje swą wiodącą w rolę w Europie, „bowiem rolnicy i przedsiębiorcy świadczący usługi dla rolnictwa naszego kraju inwestują jak nigdy dotychczas.“ Sytuacja na niemieckim rynku traktorów jest zwierciadłem tej hossy: Szacuje się, że ilość sprzedanych ciągników do końca tego roku osiągnie liczbę 32.500, a więc ilość nie notowaną od połowy lat osiemdziesiątych. Przy tym należy pamiętać, że mieliśmy wtedy dwa razy więcej gospodarstw rolnych a zatem i podwójną ilość potencjalnych kupców.


Również i w pozostałych państwach ma miejsce wzrost, jednak jest on bardziej umiarkowany, natomiast Polska i Węgry przeżywają stagnację na wysokim poziomie. Rządowe programy wspierania rynku odgrywają w krajach Unii Europejskiej nadal bardzo dużą rolę, w szczególności w państwach centralnej Europy. I tak inwestowanie w maszyny na przykład w Rumunii wciąż jeszcze bardzo silnie uzależnione jest od subwencji.


Rolnictwo i technika rolnicza z pozytywną prognozą na przyszłość

Ogólnie rzecz biorąc, zarówno przemysł maszyn i urządzeń rolniczych jak i europejskie rolnictwo patrzą z optymizmem w przyszłość. Indeks nastrojów w biznesie (CEMA) powstający na bazie reprezentatywnej ankiety wśród czołowych managerów branży, przeprowadzanej co miesiąc przez Europejski Związek CEMA, odnotowuje gwałtowny trend w górę. „W międzyczasie oceny wspięły się znowu na wysoki poziom ostatniej fazy wysokiej koniunktury z lat 2007 i 2008“, powiedział dr Scherer. 58 procent biorących udział w ankiecie oczekuje w przeciągu przyszłych sześciu miesięcy ogólnego wzrostu obrotów w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego.


Mimo raczej słabych - pod względem czysto ilościowym - zbiorów w wielu częściach Europy, prawie wszyscy rolnicy i przedsiębiorcy świadczący usługi dla rolnictwa przejawiają świetne nastroje inwestycyjne, zwłaszcza że zakup inteligentnej techniki rolniczej, zdolnej do sterowania procesami, jest jak najbardziej na czasie również i ze względu na wydajność. „Osiągane przez rolników ceny na produkcję znajdują się na dobrym poziomie a cena mleka odpowiada potrzebom gospodarki krajowej – to naturalnie ogromnie wpływa na poprawę nastroju.“


Ofensywa związków branżowych w temacie młodego pokolenia

Niezmiennie aktualnym pozostaje też temat wspierania młodego pokolenia. Jak by nie było, znajdowanie wykwalifikowanych i posiadających dużą motywację specjalistów agrobiznesu stanowi stałe wyzwanie dla branży – zwłaszcza na tle obecnej sytuacji demograficznej.

Chcąc podjąć zmasowaną ofensywę skierowaną na pozyskiwanie młodych kadr związki branżowe DLG, „Land Bau Technik“ i VDMA również i w tym roku będą agitować na rzecz zawodów związanych z zarządzaniem rolnictwem, naprawą maszyn rolniczych i przemysłem maszyn i urządzeń rolniczych.


Towarzystwo DLG przy pomocy takich akcji jak „Young Farmers Day“ czy też „Kontrola dokumentów aplikacyjnych“ skoncentruje się na młodych kadrach w dziedzinie zarządzania. Organizacja „Land Bau Technik“ pod nazwą „Werkstatt live“ będzie przeprowadzać godzinne pokazy reklamując przy tym rzemiosła związane z maszynami rolniczymi.


Pod tytułem „Agritech Future“ organizacja VDMA informuje o szansach zawodowych i drogach kształcenia inżynierów dla przemysłu maszyn i urządzeń rolniczych, „bowiem zapotrzebowanie na inżynierów budowy maszyn, szczególności w branży techniki rolniczej, stale rośnie“, powiedział dr Scherer. „Podczas gdy w roku 1982 zaledwie siedem procent zatrudnionych w branży budowy maszyn było inżynierami, to w roku 2010 liczba ta wzrosła do 16 procent – tendencja rosnąca.“



Tagi:
źródło: