Kategorie
Zobacz również tu
-
2024-12-23
-
Globalne zbiory zbóż
2024-12-23 -
Ceny zbóż na giełdach towarowych (8.12.2024)
2024-12-23 -
Unijna produkcja trzody chlewnej
2024-12-23
Poznaj produkty
-
Agregat talerzowy PIORUN
2014-03-31 -
Reflektor przedni H4 ze zlączem AMP
2011-12-14 -
MASZYNA DO OBIERANIA CEBULI
2017-06-26
Portugalczycy również domagają się odszkodowania za aferę ogórkową
Podobnie jak w Madrycie, władze w Lizbonie złożyły do Brukseli wniosek o odszkodowanie za poniesione straty z tytułu tzw. „kryzysu ogórkowego”. Jak twierdzą portugalscy eksperci, straty jakie ponosi rolnictwo każdego dnia wynosi około 2 mln euro.
Komisja Europejska wraz z wnioskiem otrzymała w załączniku raport, w którym czarno na białym co do euro centa wypisane są dotychczasowe szkody poniesione przez portugalskich gospodarzy. Jak wcześniej wspomniano, utrata 2mln euro dziennie zmusiła rolników o ubieganie się o zadość uczynienie.
Portugalczycy głośno wyrażają swoją nadzieję, że Komisja Europejska znajdzie winowajcę zaistniałej sytuacji i wypłaci odszkodowania krajom, które poniosły z tego tytułu straty. Dodatkowo twierdzą, ze pomimo iż nienawiść konsumentów została skierowana głownie wobec Hiszpanii, to ucierpiała też Portugalia.
Podobnie jak Hiszpanie, mają też żal do Niemców o przedwczesne i bezpodstawne wysuwanie wniosków jakoby hiszpańskie ogórki i inne warzywa miały być źródłem zatruć. Twierdzą, że przecież hiszpańscy eksperci przeprowadzili potrzebne badania i wykluczyli udział ich rodzimych warzyw w epidemii zatruć pokarmowych w Niemczech.
Początkowe hipotezy Niemców na temat warzyw z Hiszpanii wywołały reakcję łańcuchową wśród krajów Europy. Państwa jedno po drugim zaczęły zamykać swoje granice na import produktów z tego kraju. Teraz gdy Niemcy po wstępnych badaniach wykluczyli hiszpańskie ogórki jako nośnik choroby oraz wycofali swoje oskarżenia, to i tak sytuacja się nie zmieniła, bo dla Hiszpanów granice nadal są zamknięte.