Niemcy: Rolnicy są optymistyczni i planują liczne inwestycje – Europa: stan interesów i oczekiwania w Wielkiej Brytanii uległy ochłodzeniu, w Polsce panuje ufność w rozwój interesów i wysoki poziom inwestycji, we Francji umiarkowany wzrost gotowości inwestycyjnej mimo lekkiego ochłodzenia oczekiwań - tak bieżącą sytuację w rolnictwie charakteryzuje DLG.
Z obserwacji ekspertów DLG (Deutsche Landwirtschafts-Gesellschaft / Niemieckie Towarzystwo Rolnicze) wynika, iż europejskie rolnictwo mimo niejednolitego rozwoju interesów odznacza się w sumie nadal wysokim poziomem inwestycji. Podczas gdy rolnicy Niemiec i Francji planują liczne inwestycje a w Polsce gotowość inwestycyjna jest stabilna, kierownicy gospodarstw w Wielkiej Brytanii ograniczają obecnie swoją działalność inwestycyjną.
Niemieccy rolnicy oceniają swój obecny stan interesów tak dobrze jak nigdy dotychczas i pozostają optymistyczni odnośnie rozwoju interesów na przestrzeni nadchodzących dwunastu miesięcy. Również plany inwestycyjne przybierają wyraźnie na sile.
- Skłonność niemieckich rolników do inwestowania w porównaniu z jesienią 2012 roku wzrosła o osiem punktów procentowych do wartości 57 punktów osiągając niemal swój najwyższy poziom z ankiety wiosennej rekordowego roku 2008 - stwierdził dr Achim Schaffner, kierownik działu ekonomicznego Towarzystwa DLG.
Ekonomista DLG jest zdania, iż pozytywny rozwój wynika w Niemczech z wysokiego poziomu cen na zboża i nasiona roślin oleistych oraz ze spadających od jesieni 2012 roku cen na pasze. Pozytywny wpływ miał nadto fakt, że w porównaniu z jesienią 2012 roku nastąpiła dalsza poprawa dostępności kredytów na korzystnych warunkach finansowania. Rolnicy konsekwentnie wykorzystują sprzyjające warunki inwestycyjne dla dalszego rozwoju własnych gospodarstw. Dla gospodarzy w Niemczech głównym celem tych inwestycji jest poprawa opłacalności drogą obniżenia kosztów jednostkowych.
Niejednolite wyniki w Europie
Wyniki ankiety wykazały jednakże, że aktualne warunki są dla rolników w Europie bardzo różne. Podczas gdy w ostatnich latach ocena aktualnego stanu interesów i oczekiwania wobec ich rozwoju przebiegały w poszczególnych państwach prawie identycznie - chociaż na różnych poziomach - to w obecnej ankiecie oceny te wyraźnie się od siebie różnią:
- Dla polskich rolników przebieg ten jest podobny jak dla ich niemieckich kolegów, bowiem oni też odnoszą korzyści z aktualnego rozwoju na rynku. Zarówno ocena aktualnego stanu interesów jak i odnośnych perspektyw uległy dalszej poprawie. Gotowość inwestycyjna sięga tam 55 punktów procentowych i utrzymuje się stabilnie na wysokim poziomie. Objęci ankietą gospodarze w Polsce są na kursie ekspansji, a głównym motywem inwestycji jest tutaj zwiększenie zdolności produkcyjnej.
Czytaj dalej na następnej stronie...
źródło: Gospodarz.pl/DLG, foto:
sxc.hu