| Autor: redakcja1

Jest zgoda KE na stosowanie mączek mięsno-kostnych

Po 16 latach ponownie będzie można stosować mączki mięsno-kostne drobiowe oraz wieprzowe do skarmiania ryb.

Jest zgoda KE na stosowanie mączek mięsno-kostnych
Wraz z dniem 1 czerwca 2013 roku przestanie obowiązywać zakaz stosowania mączek mięsno-kostnych, który został wprowadzony w związku z wykryciem gąbczastej encefalopatii bydła (BSE) znanej jako choroba szalonych krów. Jednakże decyzja w tej sprawie zapadła już w lipcu minionego roku.
 
W związku z tym, od początku czerwca bieżącego roku będzie można podawać rybom mączkę drobiową oraz wieprzową. Jak zaznacza w swoim komunikacie Komisja Europejska - „mączka poprawi perspektywy długoterminowego rozwoju akwakultury, ponieważ te produkty pochodzenia zwierzęcego mogą stanowić cenny substytut mączki rybnej, która jest rzadkim zasobem”.
 
Tym bardziej, że większość hodowanych ryb jest mięsożerna, przez co skarmia się je innymi rybami. Niestety do tego potrzebna jest ich spora ilość, gdyż do wyhodowania 1 kg okonia czy łososia niezbędne jest 4 kg mączki z makreli czy śledzia, a na czerwonego tuńczyka hodowlanego przypada aż 20 kg mączki.
 
Niemniej jednak w dalszym ciągu będzie obowiązywać zakaz stosowania mączek mięsno-kostnych z bydła z uwagi na ryzyko wystąpienia BSE. Na szczęście niebezpieczeństwo pojawienia się tej choroby u zwierząt innych niż przeżuwacze jest niewielkie, gdyż nie występuje zjawisko kanibalizmu.

W mocy utrzymano również zakaz skarmiania mączkami przeżuwaczy.


Tagi:
źródło: