| Autor: redakcja1

Indeks cen żywności FAO wzrósł lekko w lipcu po wycofaniu się Rosji z umowy zbożowej

Światowe ceny żywności nieznacznie wzrosły w lipcu po raz drugi w tym roku, dzięki wygaśnięciu umowy umożliwiającej eksport ukraińskich zbóż przez Morze Czarne, poinformowała w piątek Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Żywności i rolnictwa (FAO).

Indeks cen żywności FAO wzrósł lekko w lipcu po wycofaniu się Rosji z umowy zbożowej
Indeks cen żywności FAO, który śledzi międzynarodowe ceny koszyka towarów, wzrósł w lipcu o 1,3%, co stanowi  drugi miesięczny wzrost w tym roku. Nadal lipcowy odczyt indeksu pozostaje znacznie (-12%) poniżej poziomu sprzed roku.

Za odnotowany w lipcu wzrost światowych cen żywności odpowiadają dużo droższe oleje roślinne, ryż i pszenica.

Indeks cen olejów roślinnych FAO zaliczył 12,1% wzrost w ciągu jednego miesiąca, kończąc cykl siedmiu kolejnych miesięcznych spadków. Odwrócenie trendu jest głównie spowodowane zwiększoną niepewnością eksportu, ponieważ Moskwa wycofała się w zeszłym miesiącu z umowy, która zezwalała Ukrainie na eksport towarów rolnych drogą morską. Obawy o plony w niektórych głównych krajach produkujących palmę, soję i rzepak również odegrały rolę w podnoszeniu cen odpowiednich olejów.

Tendencja była również wyraźnie wzrostowa dla wskaźnika cen ryżu FAO (+2,8% w ciągu jednego miesiąca), osiągając najwyższy poziom od dwunastu lat. Ceny napędzane były głównie wzrostem w segmencie rynku Indica po wprowadzeniu przez Indie 20 lipca zakaz eksportu. Presję na wzrost cen wywierały też sezonowo ograniczone dostawy z Azji.


Jednocześnie kilka innych indeksów kontynuowało w lipcu spadki.

Indeks cen cukru spadł 3,9% - drugi miesiąc z rzędu, ale jego wartość pozostaje 29,6 procent powyżej poziomu z tego samego miesiąca ubiegłego roku.

Indeks cen zbóż FAO (zboża razem) stracił 0,5% w ciągu jednego miesiąca z powodu większych zbiorów kukurydzy w Argentynie i Brazylii oraz potencjalnie wyższej niż oczekiwano produkcji w Stanach Zjednoczonych.

Spadły też nieznacznie wskaźniki cen nabiału i mięsa  (odpowiednio -0,4% i -0,3% w skali miesiąca).


Tagi:
źródło: