Kategorie
Zobacz również tu
-
Ocena użytkowości bydła
2024-11-06
Poznaj produkty
-
PetroMat Mini
2012-09-11
Australia – Handlarze mają nadzieje na zainteresowanie Chin mięsem kangura
Chiny pomogły australijskiej gospodarce podczas światowego kryzysu finansowego. Dzięki swojemu zapotrzebowaniu na rude żelaza czy węgiel znacząco wsparły budżet tego państwa.
Teraz producenci mięsa z kangurów liczą na to, że chińskie zapotrzebowanie na mięso postawi na nogi ich upadający przemysł. Nic w tym dziwnego, skoro odkąd Rosja zaprzestała sprowadzać mięso w 2009, handel tym surowcem kuleje. Australia eksportuje je od 1959 roku do krajów Europy.
Kangury w tym kraju są uważane za szkodniki, a ich mięso w ojczyźnie nie cieszy się zbyt dużą sławą. Przyczyną tego może być herb, w którym znajduje się wizerunek kangura, a także jego specyficzny smak i zapach.
Według danych, że zaledwie garstka Australijczyków jadła w swoim życiu mięso z tego zwierzaka.
Dotychczas przemysł ten funkcjonował dzięki Rosji, która importowała około 58 procent eksportowanego mięsa. Niestety od czasu wybuchu epidemii E. Coli w 2009 roku, za który Rosjanie obwinili mięso kangurze, rząd w Moskwie kategorycznie zakazał sprowadzania tego specyfiku.
Od tamtego czasu, największym importerem jest Unia Europejska z imponującym wynikiem 64 procent importowanego mięsa, gdzie Stany Zjednoczone ledwo osiągają 3 procent.
Co ciekawe, otóż nie tylko ludzie mogą spożywać kangurze mięso, używa się je też do karmienia zwierząt. Ponadto eksportuje się również skóry na potrzeby rynku odzieżowego.
W australijskich handlarzach wstąpiła nadzieja, kiedy to w 2010 roku Chiny zainteresowały się kangurzym przemysłem mięsnym. W związku z tym wysłały do Australii delegację, która miała na celu rozpoznanie warunków higienicznych oraz zdrowotnych panujących przy produkcji tego rodzaju mięsa.