Jeszcze późnym popołudniem zarówno w Chicago, jak i w Paryżu pszenica i kukurydza traciły na wartości po skokowym poniedziałkowym wzroście.
Ostatecznie sesja na Matif zamknęła się spadkiem notowań obu kontraktów. Na giełdzie w Chicago po niskim otwarciu ceny zbóż zaczęły ponownie rosnąć. Oliwy do ognia dolało wystrzelenie pocisku balistycznego przez Rosjan (w ramach ćwiczeń oczywiście). W Chicago notowania pszenicy podskoczyły na zamknięciu do poziomu poniedziałkowego maksimum, a ceny kukurydzy nawet to maksimum przebiły. Dzienne wzrosty w cenach zamknięcia sięgnęły dla marcowych kontraktów 2,7%-kukurydza i 2,1%-pszenica. Rosyjska inwazja na Krym stanowi zagrożenie dla żeglugi regularnej i eksportu zboża. Wojna na Krymie to nie jedyna przyczyna wzrostów amerykańskich kontraktów. Cały czas rynek śledzi także informacje o kondycji amerykańskiej pszenicy ozimej. A ta nie jest dobra, mimo że lepsza niż rok wcześniej.
Obecna sytuacja jest bardzo niestabilna, co wpływać będzie na dużą zmienność notowań futures, w zależności od najnowszych doniesień z regionu Morza Czarnego. Wydaje się prawie wykluczone, że Zachód zaryzykuje interwencję wojskową w regionie. Równie mało prawdopodobne jest, że Putin wycofa swoje wojska z Krymu. Co w tej sytuacji zrobi Zachód i jakie sankcje zastosuje wobec Rosji? Cały czas otwarta jest sprawa poszerzenia interwencji wojsk rosyjskich o kolejne regiony wschodniej i południowej Ukrainy (pod pretekstem obrony obywateli rosyjskich) a tym samym ryzyko konfrontacji zbrojnej. Biorąc to wszystko pod uwagę trudno się dziwić, że inwestorzy finansowi grają na dalsze zwyżki cen kukurydzy i odwracają swoją krótką pozycję w pszenicy na giełdzie w Chicago.
Czytaj więcej o cenach zbóż
Notowania zbóż z wtorku 4-03-2014:
Giełda MATIF w Paryżu:
Pszenica marzec 14 – potaniała we wtorek 10,25 eur/t (w poniedziałek wzrosła 7,25 euro/t) i kosztowała na zamknięciu sesji 207,25 eur/t. Maksimum poniedziałkowe sięgnęło 210,5 euro/t.
29-go stycznia seria ta ustanowiła 4-miesięczne minimum na poziomie 190 euro/t (cena zamknięcia).
4-go grudnia kontrakt marcowy notowany był najwyżej od połowy maja 2013 roku - na poziomie 209,75 euro/t.
Ubiegłoroczne minima serii marcowej przypadają na poziomie 182,75 euro/t (14-go sierpnia).
Czytaj dalej na następnej stronie...
źródło: Gospodarz.pl/e-WGT, autor: Andrzej Bąk, foto:
Gospodarz.pl