| Autor: redakcja1

Wzrost znaczenia Ukrainy na globalnym rynku kukurydzy

Po zeszłosezonowym, dosyć sporym spadku eksportu zbóż z Ukrainy, w obecnym sezonie znaczenie tego kraju na rynku światowym może ponownie wzrosnąć.

Wzrost znaczenia Ukrainy na globalnym rynku kukurydzy
W związku z tym, eksperci Międzynarodowej Rady Zbożowej (MRZ) ocenili tegoroczne zbiory zbóż na Ukrainie na 64,5 mln t, co jest poziomem o 3,2 mln t – 5% wyższym niż w 2017 r. Z tego prawie połowę, tj. 30 mln t, a więc o 5,9 mln t więcej – będzie stanowiła kukurydza. Co ważne, ostatnie doniesienia wskazują, że prognozy te mogą być jeszcze korygowane w górę.
 
Jak wynika z danych Ministerstwa Polityki Agrarnej i Rolnictwa Ukrainy, na dzień 30 października rolnicy zebrali 22,5 mln t kukurydzy z 70% powierzchni uprawy wynoszącej 3,2 mln ha, z plonem sięgającym 70,3 dt/ha. Przy tak wysokim plonowaniu nie jest wykluczone, że produkcja przekroczy nawet 32 mln t, co byłoby wynikiem rekordowym.
 
Może mieć to duże przełożenie na rynek globalny, gdyż 70-80% tego zboża jest sprzedawane przez Ukrainę na rynkach trzecich. Według MRZ w tym sezonie Ukraina wyśle 23 mln t kukurydzy, a więc o 4,7 mln t - 25% więcej niż w poprzednim sezonie. Ta ilość zapewnia jej trzecie miejsce na świecie w eksporcie, czyli zaraz po Stanach Zjednoczonych i Argentynie, ale na równi z Brazylią.
 
Do głównych odbiorców ukraińskiej kukurydzy należą kraje UE. W minionym sezonie trafiła ona przede wszystkim do Holandii - 2,3 mln t oraz Hiszpanii - 1,8 mln t. Polska zakupiła jedynie 103 tys. t tego zboża. Nie jest jednak wykluczone, że w bieżącym sezonie znacznie wzrośnie import. Według informacji podawanych przez Sparks, część podmiotów handlowych i przetwórczych zakontraktowała spore ilości ukraińskiej kukurydzy z dostawą już od stycznia 2019 r.
 
Drugim importerem kukurydzy z Ukrainy są Chiny. W 2017 r. zakupiły 2 mln t, a w 2016 r. 2,7 mln t ziarna (dane UN Comtrade). Biorąc pod uwagę ostatnią decyzję Chin w kwestii modyfikacji receptur paszowych dla drobiu i trzody chlewnej, tj. obniżenie poziomu białka w recepturach paszowych o 1,5%, nie jest wykluczone, że kraj ten zwiększy przywóz kukurydzy kosztem soi. To natomiast może rodzić większe zapotrzebowanie na kukurydzę z Ukrainy i przeciwdziałać ewentualnym obniżkom cen.
 
Ukraina to również istotny dostawca pszenicy, niemniej w tym sezonie spadek produkcji ograniczy możliwości sprzedaży zagranicznej tego ziarna. Jak podaje Sparks, w okresie lipiec-październik br., wywóz pszenicy z Ukrainy wyniósł 7,5 mln t, a więc o 0,5 mln t mniej niż rok temu. W sumie, w całym sezonie eksperci MRZ oczekują wysyłki w granicy 16,1 mln t względem 17,7 mln t w sezonie 2017/18.


Tagi:
źródło: