Szacunek zbiorów pszenicy miękkiej został zwiększony o 1,3 mln ton w stosunku do wcześniejszych prognoz do 135,5 mln ton . Oznacza to poziom produkcji pszenicy zwyczajnej o 8% większy w p orównaniu z poprzednim rokiem. Ostatnia korekta została wykonana z uwagi na poprawę szacunków dla kilku krajów członkowskich, w tym głównie dla Francji – o 600 tys. ton .
Mniejsze dodatnie korekty dotyczyły również Bułgarii, Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz Litwy – co w sumie daje zwyżkę o 0,9 mln ton w stosunku do sierpniowych przewidywań. Niewielkie dotyczyły przede wszystkim Irlandii oraz Polski.
Strategie Grains o 800 tys. ton do 59,1 mln ton skorygowało w górę wysokość sza cunków jęczmienia we wspólnocie. Daje to 8% podwyżkę produkcji tego gatunku w relacji rocznej. We wrześniu zwiększono prognozy zbiorów jęczmienia dla Danii, Francji, Irlandii, Szwecji oraz Niemiec.
Natomiast obniżona została prognozowana produkcja kukurydzy w UE, a to ze względu na skutki suchej i upalnej pogody odnotowywanej w środkowej Europie. Największych korekt dokonano dla Węgier. Tutaj spodziewane zbiory zmniejszono o 1,2 mln ton . Redukcje dotknęły też Niemiec, Francji, Chorwacji oraz Austrii w łącznej ilości około 1 mln ton . Niemniej jednak, spadki te zostały częściowo zrekompensowane oczekiwanymi lepszymi zbiorami kukurydzy we Włoszech, Bułgarii oraz w Polsce.
Zbiory kukurydzy rozpoczęły się już w Rumunii, Bułgarii, a także w Polsce. Znaczne ich zaawansowanie występuje w Hiszpanii, Włoszech, a to z uwagi na opóźnienia ze względu na wcześniejsze opady. Jednakże pomimo rewizji prognoz tegoroczna, unijna produkcja tego zboża ma wynieść 64 mln ton . To oznacza aż 11% wzrost zbiorów tego gatunku w ujęciu rocznym.