Pomiędzy ostatnim tygodniem czerwca (24-30.06) a pierwszym tygodniem sierpnia (29.07-4.08) cena pszenicy konsumpcyjnej podawana w oficjalnych notowaniach Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi obniżyła się aż o 24% (216 zł/t). Od początku 2005 r. tylko dwa razy zdarzyło się, że ceny w ciągu pięciu tygodni spadły jeszcze bardziej, a obydwa te przypadki miały miejsce w lipcu i sierpniu - podają analitycy Banku BGŻ.
Po raz pierwszy, pomiędzy drugim tygodniem lipca, a drugim tygodniem sierpnia 2008 r. cena spadła minimalnie bardziej bo o 217 zł/t. Po raz drugi, pomiędzy ostatnim tygodniem czerwca, a pierwszym tygodniem sierpnia 2011 r., cena obniżyła się o 219 zł/t.
Po tych głębokich spadkach, sytuacja potoczyła się jednak zupełnie inaczej. W 2008 r. ceny spadały jeszcze, choć znacznie wolniej, przez kolejne prawie trzy miesiące. W 2011 r. ceny po opisanym głębokim spadku, zaczęły lekko rosnąć.
Czytaj inne tematy poświęcone cenom zbóż w Polsce i na świecie
Obserwowane w ostatnich tygodniach spadki cen pszenicy w Polsce są znacznie szybsze niż przeciętnie na świecie. Indeks światowych cen pszenicy obliczany przez Międzynarodową Radę Zbożową obniżył się w analizowanym okresie zaledwie o 3%. Notowania kontraktu wrześniowego na pszenicę na giełdach w Stanach Zjednoczonych po przeliczeniu na złote obniżyły się minimalnie - pszenicy SRW na giełdzie w Chicago o 2,5%, a pszenicy HRW na giełdzie w Kansas City o 0,7%. Spadki notowań kontraktu listopadowego na giełdzie Matif były nieco głębsze, bo wyniosły 5,4%, lecz nadal były znacznie mniejsze niż spadki w Polsce.
Wprawdzie ceny w transakcjach rzeczywistych w wielu krajach unijnych spadały bardziej niż ceny giełdowe, jednak w opinii ekspertów Banku BGŻ spadki w Polsce na ich tle są wyjątkowo głębokie.
Śledź notowania zbóż na Gospodarz.pl
źródło: Gospodarz.pl/BGŻ, foto:
Gospodarz.pl