Zniżki cen pszenicy miały miejsce również na amerykańskich giełdach. Na CBoT pszenica SRW w kontrakcie majowym potaniała przez tydzień o 4,9% do 248,4 USD/t. Zmalały także notowania pszenicy w Kansas i Minneapolis.
Obecne spadkowe tendencje są najprawdopodobniej odzwierciedleniem dobrych prognoz zbiorów w kolejnym sezonie. Ponadto, zdaniem handlowców maleją aktualnie obroty w międzynarodowym handlu zbożem. Przekłada się to z kolei na ceny zbóż, a także powoduje spadki kosztów frachtów w segmencie panamaksów.
Niemniej jednak, popyt na zboża ze strony kluczowych odbiorów zmniejsza się, gdyż oczekują oni kolejnych zniżek cen, które są bardzo prawdopodobne przy realizacji obecnych optymistycznych prognoz zbiorów w kolejnym sezonie. Aktualne ceny pomimo ostatnich spadków w nadal są atrakcyjne dla sprzedających. Wpłynęły na to m.in. wcześniejsze zwyżki spowodowane przez obawy o eskalację konfliktu w basenie Morza Czarnego. Jak na razie jednak okazuje się, że wzrosty te nie były w pełni uzasadnione. Ukraina w marcu 2014 roku wyeksportowała 2,98 mln ton w stosunku do 2,82 mln ton miesiąc wcześniej – podał ukraiński minister rolnictwa.
Natomiast Coceral opublikował pierwsze prognozy zbiorów zbóż w Unii w sezonie 2014/2015, które oceniane są jako dobre. Całkowita produkcja zbożowa Unii jest szacowana na 294,6 mln ton w odniesieniu do 301,7 mln ton rok wcześniej. Zbiory pszenicy mają być na poziomie 135,9 mln ton, czyli minimalnie mniej niż w sezonie poprzednim. Wzrost pszenicy jest bardziej zaawansowany niż rok temu dzięki łagodnej zimie, choć w wielu rejonach, w tym kluczowych u producentów jak: Francja, Niemcy, a także Polska dotychczasowe opady są zbyt małe. Zbyt sucho jest także w południowej części amerykańskiego pasa pszenicy, a pod koniec tygodnia zapowiadane są tylko niewielkie opady.