Jak wynika z danych przedstawionych przez International Grain Council (IGC), w obecnym sezonie na świecie zebrano 693 mln ton pszenicy wobec 655 mln ton w poprzednim sezonie i 943 mln ton kukurydzy w stosunku do wcześniejszych 863 mln ton. Zwiększyła się też produkcja jęczmienia ze 130 mln ton do 142 mln ton oraz innych zbóż. Również w UE-28 zbiory zbóż były większe niż przed rokiem. Zebrano 143 mln ton pszenicy w porównaniu do 132 mln ton przed rokiem i 143 mln ton zbóż paszowych w odniesieniu do zeszłorocznych 129 mln ton.
Wzrosła również produkcja zbożowa w USA, choć zbiory pszenicy minimalnie zmalały i Kanadzie. Dosyć sporo zwiększyła się produkcja zbóż w Rosji, Kazachstanie i na Ukrainie. Spośród państw zaliczanych do czołowych eksporterów mniej zebrano jedynie w Argentynie, a z rejonów importujących w Indiach.
Jak ocenia Główny Urząd Statystyczny, w Polsce w 2013 roku areał zasiewów zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi był mniejszy o prawie 2% niż w roku poprzednim i wyniósł 7,4 mln ha. Obszar zasiewów ozimin wzrósł o niemal 28% do 4,4 mln ha w odniesieniu do zmniejszonego z uwagi na straty zimowe obszaru w roku poprzednim. Wiosenne opóźnienia prac polowych spowodowały zmniejszenie powierzchni zbóż jarych o 30% do 3 mln ha. W odniesieniu do poprzedniego roku łączne plony zbóż zwiększyły się o 2% do 3,78 t/ha. Na taki stan rzeczy największy wpływ miały zboża ozime, których plonowanie było na poziomie 3,82 t/ha i były o 6% większe niż przed rokiem. Opóźnienia siewów zbóż jarych przełożyły się na spadek ich średnich plonów o 2% do 3,71 t/ha. W rezultacie zbiory zbóż wyniosły około 28,1 mln ton i były o 1,3% niższe niż w 2012 r.
Jak wskazują Wiesław Łopaciuk i Magdalena Bodył z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w sezonie 2013/2014 nie powinno być większych zmian relacji popytu i podaży na krajowym rynku, choć zmieniła się struktura podaży. Przewiduje się również przesunięcie w strukturze popytu. Trochę mniejsze zbiory i niższe zapasy początkowe spowodowały spadek podaży krajowej o ponad 4% do 30,6 mln ton.
Jednakże, prognozy nie wskazują na większe zmiany zużycia krajowego - 26,6 mln ton, gdyż rosnące zużycie przemysłowe skompensuje nieznaczne ograniczenie spasania. Znacznie zmniejszy się za to popyt eksportowy (o ponad 50% do 2,4 mln ton). W rezultacie zapasy pozostaną na nie zmienionym poziomie wynoszącym 2,6 mln ton - informują eksperci IERiGŻ.