Według raportu FAO indeks światowych cen zbóż wyniósł w lipcu średnio 110,8 punktu, co oznacza spadek o 4,4 punktu (3,8 procent) w porównaniu z czerwcem i 15,1 punktu (12,0 procent) w porównaniu z wartością z lipca 2023 roku.
Światowe ceny eksportowe wszystkich głównych zbóż spadały z miesiąca na miesiąc drugi raz z rzędu. Lipcowy poziom indeksu cen zbóż był minimalnie niższy od poziomu z marca tego roku i jednocześnie najniższy od września 2020 roku.
Sezonowy spadek cen pszenicy wynikał z trwających zbiorów na półkuli północnej
Rosnąca dostępność sezonowa wynikająca z trwających zbiorów pszenicy ozimej na półkuli północnej oraz ogólnie korzystne warunki w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych Ameryki, potwierdzające oczekiwania dotyczące dużych zbiorów pszenicy jarej, w dalszym ciągu wywierały presję na obniżenie międzynarodowych cen pszenicy. Silna konkurencja eksportowa i słaby popyt światowy również odbiły się na cenach pszenicy.
Presja sezonowa przyczyniła się także do spadku cen eksportowych kukurydzy
Zbiory w Argentynie i Brazylii przebiegały szybciej niż w zeszłym roku, podczas gdy oceny kondycji upraw kukurydzy w Stanach Zjednoczonych utrzymywały się powyżej ubiegłorocznego i średniego poziomu.
Wśród innych zbóż gruboziarnistych w czerwcu spadły także światowe ceny jęczmienia i sorgo.
Indeks cen ryżu FAO odnotował w czerwcu umiarkowany miesięczny spadek, w dużej mierze odzwierciedlający ogólnie spokojną aktywność handlową.
źródło: Gospodarz.pl/WGT S.A./Andrzej Bąk foto:
Gospodarz.pl/MP