W minionym tygodniu notowania zbóż w kontraktach terminowych na giełdach przeważnie zniżkowały. Na paryskiej giełdzie notowania pszenicy w najbliższym kontrakcie pozostały co prawda na poziomie sprzed tygodnia, tj. w wysokości 196,8 EUR/tonę, ale taniała natomiast kukurydza. Notowania w kontrakcie sierpniowym dla tego gatunku obniżyły się o 2,9% do 220,5 EUR/tonę - podaje FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł.
Ceny pszenicy w kontraktach wspierał popyt ze strony importerów. Wszystko wskazuje jednak na to, że tegoroczne zbiory w Unii będą dobre, a czerwcowe powodzie i podtopienia, odnotowane w niektórych krajach UE nie spowodowały na tyle rozległych strat, aby decydowały one o produkcji w całym ugrupowaniu.
Perspektywy w dalszym ciągu są optymistyczne. W kończącym się tygodniu KE podwyższyła prognozy tegorocznych zbiorów zbóż w Unii. Obecna prognoza dla kukurydzy jest nadspodziewanie wysoka – aż 69,7 mln ton wobec 66,2 mln ton przewidywanych w maju br. Oznacza to znaczący wzrost w porównaniu do ubiegłorocznego wyniku – 58,3 mln ton. Dobrze wygląda też sytuacja w przypadku pszenicy miękkiej, której zbiory są oceniane na 128,9 mln ton wobec 127,9 mln ton przewidywanych wcześniej i 123,6 mln ton rok wcześniej. Zbiory jęczmienia mają wynieść 58,3 mln ton, również więcej niż w majowej prognozie – 56,6 mln ton oraz w ubiegłym roku – 54,2 mln ton.
Zobacz inne tematy poświęcone cenom zbóż na światowych giełdach
Zarówno FAO, jak i IGC w tym tygodniu podniosły prognozy globalnej produkcji zbóż. Według FAO, światowa produkcja pszenicy wyniesie 704 mln ton, tj. o 2 mln ton więcej niż w poprzedniej prognozie. Korekta została wykonana ze względu na spodziewane wyższe zbiory w prawie wszystkich krajach zaliczanych do kluczowych producentów pszenicy na świecie z wyjątkiem Stanów Zjednoczonych Podwyższone zostały także prognozowane światowe zbiory kukurydzy – z wcześniejszych 963 mln ton do 972 mln ton. Wszystko więc wskazuje na to, że sezon 2013/14 przyniesie spadek cen zbóż, zarówno na unijnym rynku, jak i globalnie.
Śledź notowania zbóż na Gospodarz.pl
źródło: Gospodarz.pl/FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł, foto:
Gospodarz.pl