W ostatnim tygodniu ceny wywozowe pszenicy były stabilne po wcześniejszych kilku tygodniach zwyżki spowodowanych obawami o spowolnienie wysyłki w związku ze sztormami na Morzu Czarnym oraz możliwymi obostrzeniami związanymi z afrykańskim pomorem świń.
W ostatnim czasie rosyjska pszenica z 12,5% białka w portach Morza Czarnego z dostawą na grudzień kosztowała 184 USD/t (na bazie fob). Natomiast według SovEcon, ceny pszenicy pod koniec zeszłego tygodnia kształtowały się na poziomie 182,5 USD/t (fob), a kukurydzy 172 USD/t.
Jak wynika z danych rosyjskiego Ministerstwa Rolnictwa, w okresie od 1 lipca br. do końca listopada br. eksport zbóż z Rosji osiągnął 16,8 mln ton, czyli o 0,7% więcej w ujęciu okres do okresu, w tym 13,2 mln ton pszenicy. Według FAMMU/FAPA, ceny pszenicy klasy trzeciej na rynku wewnętrznym bez kosztów dostawy wzrosły ostatnio o 50 rubli za tonę do 10725 rubli - 168 USD/t w portach europejskiej części kraju. Największą przyczyną tych zwyżek jest spowolnienie dostaw od producentów.
Rosyjski region Krasnodaru wprowadził obostrzenia w przemieszczaniu żywych świń w celu zahamowania rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń. Jak do tej pory zignorowano jednak zalecenia Rosselkhoznadzor odnośnie ograniczenia transportu ziarna w związku z obawami, jakoby pomór mógł być roznoszony w paszach dla zwierząt. SovEcon zauważa, że ewentualne wprowadzenia limitów w transporcie ziarna spowodowałoby trudności w realizacji kontraktów, zważywszy na to, iż spora część z nich opiera się na dostawach ziarna z Krasnodaru, zaliczanego do jednego z regionów w największym stopniu uczestniczących w rosyjskim eksporcie.